Quantcast
Channel: BUBLINKY
Viewing all 77 articles
Browse latest View live

Edícia DT FAN KOMIKS znovu sprístupnená

$
0
0

S potešením Vám oznamujeme, že sme v novej technológii nahodili KOMPLETNÚ EDÍCU DT FAN KOMIKS. Vďaka novým technológiám je prezeranie bezproblémové aj na mobilných zariadeniach, či tabletoch, ako ste si mohli aj sami vyskúšať pri pilotnom SERVÁCOVI. 


Edícia DT FAN KOMIKS kompletne obnovená a prístupná 
na všetkých platformách


Preto Vás pozývame znova si zaspomínať na tieto perly slovenského komiksu a zároveň dávame na známosť, že už čoskoro nahodíme aj kompletný archív BUBLINIEK. A následne sa znovu vrhneme na spracovanie ďalších nových kúskov do edície DT FAN KOMIKS.


Kompletný archív BUBLINIEK znova on-line!

$
0
0

Vážení fanúšikovia pôvodného slovenského komiksu!

Sme nesmierne radi, že Vám môžeme opäť vrátiť do užívania KOMPLET CELÝ ARCHÍV BUBLINIEK. 


Kompletný archív BUBLINIEK obnovený a prístupný 
na všetkých platformách


Situácia okolo odstavenia podpory FLASH technológie ťažko zasiahla náš archív, ktorý na tejto technológii bežal už od svojho počiatku. Nezúfali sme, pretože sme tento stav vnímali ako výzvu a ďalší posun vpred. Kým pôvodná flashová verzia archívu mávala problémy na Apple  zariadeniach, nová HTML5 verzia tieto problémy odstránila. Takže všetko zlé je na niečo dobré a vy si môžete vychutnávať listovanie BUBLINKAMI a DT FAN Edíciou aj na svojich mobilných zariadeniach tak ako ste kedysi listovali papierovými číslami nášho magazínu. Kdekoľvek a kedykoľvek (napríklad na letnej dovolenke pri bazéne :)))) 


Prajeme Vám krásne prázdniny s číslami BUBLINIEK pod pazuchou!

Slovenský komiks (znova) ŽIJE!

$
0
0

Keď sa s pravovernými komiksákmi v roku 1992 lúčil šéfredaktor Bubliniek Ferko Mráz so slovami: "... stretneme sa v lepších komiksových časoch, priatelia ...", asi nikto z nás netušil, ako dlho to potrvá, kým tie lepšie komiksové časy prídu. Bublinky síce skončili, no vrhli sme sa na Celoslovenské Dni Comics, priebežne sa vydávali komiksové zošity. Kreslili sme, učili sme sa, nasávali všetko, čo vtedajnší trh priniesol. No postupne slovenská komiksová scéna stíchla práve v tej záplave importovaného comicsu a možno aj v tichej závisti nad tým, čo všetko dokázali na pôvodnom komiksovom poli bratia Česi.

A zrazu - neubehlo ani tridsať rokov - sa pôvodný komiks na slovenskej scéne opäť objavil. A to nie hocijaký, ale vzdelávací, historický, hrdinský, dobrodružný, aj sci-fi, farebný aj čiernobiely; presne taký, aký by komiks mal byť.

V relatívne rýchlom slede sa mi na stole objavili tri komiksy (ono v skutočnosti ich je viac, ale tematicky a príbehovo sú tri): prvý pojednáva o velikánovi slovenských (a nebojím sa povedať, že aj európskych) dejín, generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi; druhý si vzal za úlohu priblížiť životné peripetie ďalšieho nemenej významného (a na Slovensku nemenej opomínaného) slovenského rodáka Mórica Beňovského no a tretí je takým poučným malým slovenským Matrixom s postavami hrdinov súčasnej internetovej mládeže.

Že to znie neuveriteľne? To mi hovorte! Veľkolepé príbehy, výpravné rozprávanie, zmysluplné využitie komiksu ako naratívneho prostriedku a zároveň jeho funkčné priblíženie mladšiemu publiku, ktoré si už Bublinky a Kométy nemôže pamätať.  No kto by bol toto povedal? Priznajme si, že sme tak nejak všetci dúfali.

A tak sa po dlhej dobe stane, že sa na našom Bublinkovom blogu objaví recenzia pôvodného slovenského komiksu! Snáď nastali tie tvoje lepšie časy, Ferko!


Slovenský komiks ŽIJE, tešme sa na recenzie :)




Dobrodružstvá M.R. Štefánika - ENIAC, FRENKY, KRIŠŠÁK

$
0
0

Moderný komiks vo všetkých ohľadoch . Obdivuhodný od vzniku. Pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika vznikla idea vydať komiks s ušľachtilým cieľom - znovu oživiť legendu tohoto velikána slovenských dejín, ktorá postupne zapadla prachom - a nielen to. Autori si dali ďalší cieľ - dostať komiks bezplatne medzi deti do slovenských škôl. Pretože deti by generála Štefánika mali poznať a vedieť, prečo byť naňho hrdý. A pretože komiks im jeho príbeh dokáže sprostredkovať nenásilnou vizuálnou formou. Aby sa toto všetko podarilo, tvorcovia siahli po ďalšom mocnom prostriedku modernej doby - crowdfundingu, Štefánikov komiks vznikol prostredníctvom StartLabu. A ako sa podaril?



Počet strán: 66 strán
Väzba: brožovaná väzba
Rozmer: 210×308 mm
Hmotnosť: 25 g
Jazyk: slovenský jazyk
ISBN: 8588007277455
Rok vydania: 2020
Kresba: Tomáš "Eniac" Cíger a František "Frenky" Hříbal
Scenár: Tomáš Kriššák
Vydavateľ: Tomáš "Eniac" Cíger, crowdfunding Start Lab

Komiks je členený na dve časti, každú výtvarne spracoval iný autor. Prvá časť mapujúca Štefánikovo detstvo, štúdiá a prvé vojnové zážitky je priam neskutočná. V podaní komiksáka Eniaca hýri farbami, svojským štýlom s jemným nádychom kubizmu je mixom veselého detského komiksu a malého umeleckého diela. Skutočne elegantný spôsob, ako priblížiť ťažký životný príbeh mladému čitateľovi. Rovnako ako ukryté náznaky a odkazy na svetoznáme komiksové a filmové postavy, s ktorými sa Štefánik vo svojom putovaní stretáva (Superman, Golem, Batman, Obelix, Yetti). Čítanie sa tak stáva nielen poučným, ale aj veselým a zábavným. 


Eniacov Štefánik hýri farbami a veselými nápadmi


Farebná radosť prechádza do čiernobieleho vážnejšieho tónu so začiatkom prvej svetovej vojny. Zároveň sa jemnosť a detailnosť kresby vytráca, skoro akoby tieto čiernobiele stránky boli zväčšované. Pôvodná jemnosť kresby sa vráti na poslednej stránke Eniacovho príbehu, ktorá končí Štefánikovým nedobrovoľným pristátím vo Vlorë). Zaujímavé je, že na nete je možné dohľadať si túto poslednú stránku vo farbe a navyše aj v spoločnosti nasledujúcej strany, ktorá sa už v zošite nenachádza (zato jej obsah je súčasťou deja v druhej časti knihy v podaní Frenkyho Hříbala).


Posledná strana Eniacovho príbehu vo farbe

Nasledujúca strana sa do zošitu v tejto podobe nedostala


V druhej časti preberá žezlo kresliar Frenky Hříbal. Jeho podanie je dospelejšie, je zjavný posun ku staršiemu čitateľovi. Už absentujú skryté odkazy, či veselé komiksové postavičky a dej sa posúva do faktografickej roviny, čo však vôbec nie je na škodu. Dianie je trochu statickejšie, ale prehľadné a poučné - veď Štefánikov život bol plný zaujímavých epizód a zvratov. Trochu akčnejšia a výpravnejšia Sibírska misia uzatvára Štefánikov príbeh vo veľkom štýle. Celkový dojem zráža nepochopiteľný amatérsky ručný lettering, ktorý je jediným negatívom celého diela. 



Druhá časť knihy v podaní Frenkyho Hříbala


S ohľadom na cieľovú skupinu je komiks jednoznačne trefou do čierneho a vydavateľ plní svoj zámer a distribuuje tisícky zošitov medzi deti do škôl aj detských domovov, dokonca sa dá kúpiť vo vybraných kníhkupectvách. S časovým odstupom sa podarilo realizovať vydanie Štefánikových dobrodružstiev aj v angličtine a v esperante. Dúfajme, že vďaka tomuto záslužnému činu sa postava generála Štefánika vráti do povedomia Slovákov - nielen tých starších, ale najmä nastupujúcej mladej generácie. 

Ale tu ambície autorov nekončia, ako sami napísali na svojom StartLabovom profile:

"Aby aj mladí ľudia mali dostatok informácií o osobnostiach našej histórie, prinášame ich vo forme pre nich atraktívnej. Preto sme sa rozhodli, že v podobe komiksu prenesieme príbehy aj ďalších slovenských velikánov. Po M.R. Štefánikovi pripravíme komiks o Michalovi Bosákovi, Antonovi Tunega, Jánovi Lajčiakovi a plánujeme aj ďalších. 

Všetkých ich totiž spája hodnotové ukotvenie, úcta k pravde a faktom, rešpekt voči sebe a druhým, solidarita a schopnosť prekonať ťažké časy s vierou a schopnosťou zachovať si rovný charakter a vlastnú tvár."

Takže držíme palce a veríme, že sa čoskoro dočkáme ďalšieho životopisného náučného komiksového spracovania. A nie je vylúčené, že sa (tak, ako to už v komiksovom svete býva) vráti aj komiksový Štefánik. Na Facebookových stránkach sa zjavil príspevok o možnom spin-offe so 'Zombie Štefánikom', ktorý by pokračoval vo svojom boji proti zlu počas druhej svetovej vojny. Uletené? Nereálne? Šokujúce? Lákavé? Prečo nie...


Spin-off Zombie Štefánik vs. Tretia ríša? Hmmmm...


Štefánikove citáty vo forme samolepiek 
pre StartLabových podporovateľov



Móric I. - In Adversis Et Prosperis (M. Szalontai, M. Schwarz, V. Dudlák, M. Drgoňa)

$
0
0

Móric Beňovský, slovenský vojak, dobrodruh, moreplavec a kráľ Madagaskaru. Skutočne existuje niektom kto by tohoto národného hrdinu nepoznal? Bohužiaľ, zrejme áno. Mladé generácie sú smerované na úplne iný druh hrdinov a tak - podobne ako v prípade generála Štefánika - títo skutoční slovenskí hrdinovia pomaly miznú v prepadlisku dejín, nevedomosti a nezáujmu.

Našťastie stále sú tu ľudia ako Vladimír Dudlák zo Združenia Mórica Beňovského, ktorý svoj život zasvätil známemu vrbovčanovi. Cez Združenie organizuje expedície na Madagaskar s cieľom objaviť Móricov hrob, točí filmy, usporadúva besedy. A v neposlednom rade - vydáva komiks.

Komiks o Móricovi Beňovskom tu už raz bol - v roku 1991 vo vydavateľstve Parta vyšiel 28-stranový čiernobiely komiks Král Madagaskaru výtvarníka Gustáva Kruma (neskôr sa ešte objavil v súbornej knihe komiksov tohoto kresliara z roku 2002 od vydavateľstva BB/art s.r.o.). Tento komiks s úchvatným výtvarným prevedením mapoval Beňovského život skratkovito (28 strán je 28 strán, to nepustí) a vizuálne vychádzal z televízneho seriálu, v ktorom hlavnú postavu stvárnil Jozef Adamovič.

Dudlák poňal svojho Mórica veľkolepejšie - plánuje vydať celkom 14 dielov komiksu, v ktorých chce vyobraziť Beňovského životnú cestu oveľa podrobnejšie. Na základe svojich výskumov má dostatok faktov, aby sa z nového komiksového Mórica nestal len romantický dobrodružný hrdina, ale skutočná historická postava, zasadená do historických reálií.  





Počet strán: 28
Väzba: brožovaná väzba
Rozmer: 255 x 165 mm
Jazyk: slovenský jazyk
ISBN: 978-80-973745-0-1
Rok vydania: 2019
Kresba: Matúš Szalontai, Martin Schwarz
Scenár: Vladimír Dudlák, Mário Drgoňa

Prvý diel komiksovej ságy Mórica Beňovského je vizuálne aj dejovo rozdelený na dve časti. V roku 1760 má Móric 14 rokov, študuje na piaristickom lýceu vo Sv. Jure, keď ho zastihne správa o smrti mladej matky a on sa vracia do rodného Vrbového. Musím priznať, že už prvé stránky komiksu mi doslova vyrazili dych. Krásna, dynamická kresba, farby podtrhujúce atmosféru deja, či skvelo použité komiksové výrazové prostriedky čitateľa okamžite dokonale pohltia. Matúš Szalontai sa hneď zaradil medzi mojich najobľúbenejších slovenských kresliarov (množstvo jeho prác nájdete na jeho Facebooku). Jeho rozprávanie je vizuálne bohaté, výpravné, komorné aj akčné presne tam, kde je to potrebné. Dýcha z neho história aj emócie. Presne takto som si historicko-dobrodružný epos predstavoval. Moje výtvarnícke aj komiksové srdce doslova zaplesalo.




Fantastická dynamika a farby v úvode ...


Následne tempo mierne spomalí v čiernobielom (no dobre - tak sépiovom) flashbacku v ktorom sa dozvedáme o zoznámení sa Móricových rodičov. Pomyselné kresliarske žezlo tu preberá Martin Schwarz, jeho kresba je štýlovo výrazne odlišná (na prvý pohľad mi pripomenula komiksy Pavla Žiláka z čias časopisu Kometa), ale príjemne čitateľa sprevádza dejom dávno minulým až po moment Móricovho narodenia. Tu sa flashback končí a zvyšok príbehu dorozpráva svojím majstrovským spôsobom Szalontai.



... pokojnejší flashback v sépii

Zošit je vytlačený na kvalitnom lesklom papieri v príjemnom formáte o čosi väčšom než A5.  Dvadsaťosem strán ubehne ako voda a mne nezostáva nič iné, než skonštatovať, že sa autorom ich zámer vydaril. Priviedli na slovenský komiksový trh pravého slovenského hrdinu. Hrdinu, ktorý aj v dnešnej dobe (alebo práve v nej) dokáže osloviť čitateľov a podnietiť v nich záujem nielen o históriu, ale aj o komiks samotný.

A preto mi dovoľte na záver nadšene zvolať: BRAVO, BEŇOVSKÝ!

  

Móric II. - Útek z Uhorska (L. Dlhý, M. Schwarz, V. Dudlák, M. Drgoňa)

$
0
0

Po dychberúcom antreé s prvým dielom, som sa nevedel dočkať pokračovania Móricových príbehov. Plánovaných je celkom až štrnásť častí mapujúcich životné peripetie nášho (ne)známeho rodáka Mórica Beňovského. Po malých technických problémoch s objednaním z e-shopu Združenia Mórica Beňovského boli príjemným bonusom zošity podpísané Vladom Dudlákom, šéfom združenia. Ďalšia perlička do komiksového archívu :)




Počet strán: 40
Väzba: brožovaná väzba
Rozmer: 255 x 165 mm
Jazyk: slovenský jazyk
ISBN: 978-80-973745-2-5
Rok vydania: 2020
Scenár: Vladimír Dudlák, Mário Drgoňa

Druhý diel naservírovaný čitateľom Združením Mórica Beňovského v roku 2020 (dejovo pokrýva obdobie rokov 1764 až 1767) ma prekvapil na prvý pohľad. Nielen rozšírením rozsahu z 28 na 40 strán, ale najmä vizuálne. Obálku, ako aj časť príbehu má namiesto Matúša Szalontaia na starosti Ladislav Dlhý. Druhá časť ostala pod taktovkou Martina Schwarza.

Po absolvovaní dôstojníckej školy sa mladý Móric vracia do Vrbového. Dozvedá sa, že otec zlomený dožíva u svojej dcéry z prvého manželstva a rodinný majetok rozobrali švagrovia. Móric sa rozhodne vziať spravodlivosť do vlastných rúk aj pod hrozbou súdnych ťahaníc.




Dlhého dejová línia sa utápa v plochých 
tmavohnedých pozadiach ...


Opäť sa strieda farebné rozprávanie s čiernobielym (sépiovým), no tentokrát už redukovaná farebnosť nie je použitá na časové skoky - flashbacky v príbehu, čo môže pôsobiť trochu mätúco. Dlhého kresba je diametrálne odlišná od Szalontaiovej (z prvého zošitu), to samozrejme nie je na škodu. Čo ale rozhodne na škodu je, sú ploché, jednoliate tmavohnedé pozadia takmer všetkých políčok komiksového rozprávania, vrátane pozadia každej strany. Príbeh sa tak vizuálne zlieva do tmavého (k.o.)mixu, nepomáhajú tomu ani hrubé čierne orámovania jednotlivých obrázkov.

Na preskáčku sa do deja zapája Martin Schwarz, ktorý od prvého dielu svoju kresbu vyšperkoval na nepoznanie. Dospelejšie podanie, dokonalá hra so svetlom a tieňom, striedanie detailov a celkov, komorné i výpravné scény - to všetko ponúka takmer filmový zážitok. Stále v sépii, no už nám podáva časti hlavného príbehu a je ťahúňom druhého pokračovania Mórica. Jeho 'cesta na Spiš' je fantastickým dobrodružstovm, aké by sme od Beňovského očakávali a moje oko komiksáka plesá nad detailami jeho kresby - najmä šrafované drapérie a detaily rúk, ktorých je tu požehnane - sú fantastické a je jasné, prečo Schwarz učí figurálnu kresbu na Škole dizajnu.



Schwarz exceluje v detailnej sépiovej 
kresbe ...


Druhé pokračovanie komiksu Móric opäť nesklamalo a prinieslo viacero nového. Striedanie autorov v podobných dlhodobých projektoch nieje ničím výnimočným a dáva priestor novým tváram. Zároveň dokáže rôznorodosťou výtvarných štýlov osloviť široké publikum. Je ale dôležité, aby ale bolo rozprávanie naprieč zošitmi konzistentné - ako dejovo, tak vizuálne. 

Farebný úlet s tmavohnedým vizuálom Vrbovsko-Hrušovskej epizódy, či sépiový štýl flashbacku neskôr použitý na hlavné rozprávanie sú asi jedinými slabinami druhého dielu a snáď aj celej série. Celkovo je však Móricov 'Útek z Uhorska' veľmi podarený komiks, ktorý okrem samotného príbehu prezentuje ďalších talentovaných slovenských komiksákov, ktorých poznáme aj zo zborníka POMIMO, ktorý vznikol z iniciatívy absolventov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. 

Som rád, že nám začína vznikať nová pôvodná slovenská komiksová legenda...

VIVAT BEŇOVSKÝ!


Móric III. - Zuzana (L. Dlhý, M. Schwarz, L. Freytag, V. Dudlák, M. Drgoňa)

$
0
0

Po prvých dvoch dieloch komiksu Móric je už snáď každému jasné, že máme zarobené na novú slovenskú komiksovú legendu. Epický štrnásťdielny pôvodný slovenský komiks so slovenským hrdinom, od slovenských autorov, vydaný slovenským združením - to už je niečo! Podarí sa ale partii autorov udržať výtvarnú a scenárovú kvalitu pri tak veľkom rozsahu? Tretí diel komiksu s podtitulom 'Zuzana' je pripravený poodhaliť nám odpoveď...




Počet strán: 40
Väzba: brožovaná väzba
Rozmer: 255 x 165 mm
Jazyk: slovenský jazyk
ISBN: 978-80-973745-4-9
Rok vydania: 2021
Scenár: Vladimír Dudlák, Mário Drgoňa

Keď malo vyjsť tretie komiksové pokračovanie Beňovského dobrodružstiev, bol som už jasným fanúšikom a tak informácia, že v súvislosti s krstom nového zošitu sa na hrade Stará Ľubovňa (ku ktorému mám veľmi osobný vzťah, nakoľko kúsok od Ľubovne sa narodil moj otec a dodnes tam žije babka a strýkovci) uskutoční talkshow za účasti Vladimíra Dudláka za Združenie Mórica Beňovského, pani Božidary Turzonovovej - manželky zosnulého filmového Mórica Jozefa Adamoviča a kresliara Vladimíra Dlhého, ma neskutočne potešila. Chvíľu som aj plánoval osobnú účasť, no bohužiaľ, keďže máme v rodine nového malého človiečika, nebolo to realizovateľné. V správach RTVS však vyšla o podujatí reportáž,  takže som sa aspoň touto formou mohol posedenia zúčastniť. Potešilo ma aj, že na ľubovnianskom hrade pribudla multimediálna expozícia venovaná Móricovmu 'pobytu'. Dobrý dôvod (znova) navštíviť Ľubovňu.


Plagát ku talkshow na hrade Ľubovňa


Našťastie netrvalo dlho a tretí diel komiksu sa dal objednať v e-shope Združenia. Podľa kresby na plagáte / obálke komiksu mi bolo jasné, že o hlavnú časť príbehu sa postaral, podobne ako v druhom dieli, Ladislav Dlhý. Sekundoval mu zatiaľ najstabilnejší participant - kresliar Martin Schwarz a aby tá 'trojka' nebola len poradovým číslom, ruku k dielu priložil aj nováčik v kolektíve Lukáš Freytag.

Dejovo je príbeh zasadený do roku 1768, kedy Móric po dramatickom úteku z Uhorska nachádza zázemie v Spišskej Sobote u rodiny Hönschovcov. Zamiluje sa do ich dcéry Zuzany, ktorú pojme za manželku  (pamätnú tabuľu Zuzany Beňovskej nájdete v Spišskej Sobote od roku 2006). Beňovský sa zapojí do odboja proti poľskému kráľovi a skončí ako väzeň na hrade Ľubovňa.

Je zrejmé, že práca na Móricovi jeho autorom prospieva - po neskutočnom kvalitatívnom skoku Martina Schwarza, urobil obrovský krkok vpred aj Ladislav Dlhý. Jeho kresba je omnoho istejšia, čiary sú síce hrubšie, ale pracuje s nimi majstrovsky. Zmizli ploché hnedé pozadia i hrubé rámy obrázkov, rozprávanie získalo na dynamike. Farby sú oku lahodiace, výborne korešpondujú s podávaným dejom - najmä odlíšenie vysvetľovania historických súvislostí pri debatách s Hönschom je veľmi príjemné. Tento štýl Dlhému sedí a je vidieť, že si jednotlivé kresby doslova vychutnával. Hrá sa so svetlom a tieňom, strieda detaily s celkami, neváha si strihnúť dokonca celostránkový obrázok - a všetko mu to sluší. Zimná Spišská Sobota, či romantická vychádzka Mórica a Zuzany zimnou krajinou majú krásnu, pokojnú atmosféru a výborne konstrastujú s nadchádzajúcimi dramatickými udalosťami. Hotová pastva pre oči.



Obrovský posun v Dlhého kresbe


Krátku, no nemej dôležitú epizódu Móricovho života - cesu do Krakova a svadbu so Zuzanou - spracoval náš známy Martin Schwarz. Tentokrát dostal najmenej priestoru, na svojich piatich stranách nám však ponúka veľkolepé exteriéry, zdobné interiéry, i stiesnené pivničné priestory. Filmovo strieda zábery z blízka i z diaľky, nebojí sa spodného pohľadu na tváre a postavy, na svadbe Mórica a Zuzany dokonca pridáva dva 'dronové' nadhľady. To všetko zabalené do ľúbivého čiernobieleho (tentokrát už nie sépiového) šatu, jemne tieňované a opäť parádne doplnené bielou zvýraznenými svetlami. Že už nejde o časové skoky - flashbacky, ale o priame dejové línie, som si zvykol. Trochu mi tu chýba jemné šrafovanie a hra s hrúbkou čiar v tieňoch, ktorá ma okúzlila v druhom dieli. Čo mi chýba výrazne, sú ikonické Schwarzove detaily rúk - a určite by tu priestor na ne bol. 



Krakovská cesta v podaní Martina Schwarza


Móricovu staroľubovniansku anabázu dostal na spracovanie tímový nováčik - Lukáš Freytag. A chopil sa jej s absolútnou suverenitou. Móric sa pokúša trikom verbovať vojakov do radov konfederátov a stáva sa väzňom na hrade Ľubovňa. Freytag nám prostredníctvom (opäť) čiernobielej kresby (a nieje to flashback :)))) na pätnástich stranách servíruje porciu skvelo odvedenej komiksovej roboty. Kresby sú síce schematickejšie než tie Schwarzove (a vizuálne mi pripomenuli štýl Miloša Nováka, známeho najmä z komiksov v ABC - len v čiernobielom šate), nechýba im však vôbec nič, čo špičkový komiks robí špičkovým. Nájdeme tu detialy tvárí a množstvo emócií pri rozhovoroch, historické exteriéry v detaile i z diaľky, nechýbajú kone zo všetkých možných uhlov, ani láska a krásna žena (a je tu aj kopec detailov rúk :)))). Výtvarne zvládnuté na jednotku s hviezdičkou, presne v duchu klasického československého komiksu, ako ho máme radi a pritom nové, svižné a moderné.



Ľubovnianske dobrodružstvo Ľuboša Freytaga


Tretí zošit komiksového Mórica je opäť veľkým príjemným prekvapením a preto na otázku z úvodu recenzie - či sa podarí autorom udržať nastavenú kvalitu komiksu v nových číslach - je odpoveď jednoznačná. ÁNO, zatiaľ každé nasledujúce číslo je aspoň tak dobré ako to predchádzajúce a verím, že to tak aj zostane. Už sa nemôžem dočkať ďalšieho dielu! 

P.S.: Snáď jedinú malú výhradu mám smerom ku vizuálu zošitu samotného (profesionálna deformácia, sorry, no) - v treťom čísle sa zmenili fonty na obálke, čo si možno nevšimne každý, ale mňa to trochu bolestivo pichlo do oka. Zvlášť keď tým v prvých dvoch číslach nič nechýbalo. Pridávať im na veľkosti a hrúbke (podnadpisy, úvodné slovo, dejový sumár na zadnej obálke), šírke písma a rozteči znakov (číslo zošitu a vročenie) nič pozitívne neprinieslo...

Chceli by ste mať istotu, že štvrtý diel vyjde ešte v roku 2021? Chceli by ste podporiť tvorbu týchto úžasných bláznov, aby mohli v diele pokračovať? Chceli by ste sa VY SAMI stať SÚČASŤOU Móricovho príbehu? Teraz máte možnosť! Združenie Mórica Beňovského spustilo crowdfundingovú kampaň na serveri StartLab. Vďaka výťažku z kampane bude možné vydať ďalšie dva diely komiksu (stvorku do Vianoc 2021 a päťku do júna 2022) - a možno ešte viac.

Ako sami píšu:

"Cieľom tejto výzvy je vyzbierať peniaze na vydanie 4. dielu a 5. dielu komiksu MÓRIC. V prípade, že sa nám podarí vyzbierať viac peňazí, použijeme ich na tvorbu ďalších dielov komiksu.

Tvorba komiksu spočíva vo vytvorení námetu, scenára a dialógov s opismi prostredia. Na základe takéhoto literárneho diela ilustrátori rozkreslia dejový príbeh do komiksových obrázkov. Do tvorby komiksu zapájame historikov, scenáristov, ilustrátorov, grafikov, korektorov a ďalších odborníkov a osobnosti, ktorí sa orientujú v danej problematike."

PODPORTE KOMIKS MÓRIC






PODPORTE MÓRICA - crowdfundingová kampaň na StartLabe

$
0
0

 Recenzie na prvé tri diely komiksu MÓRIC sme Vám priniesli v uplynulých dňoch. Rozhovory s autormi tohoto unikátneho diela pre Vás chystáme v dňoch nasledujúcich. No medzitým je niečo dôležité, čo by sme Vám chceli povedať...

Chceli by ste mať istotu, že štvrtý diel komiksu MÓRIC vyjde ešte v roku 2021? Chceli by ste podporiť tvorbu týchto úžasných bláznov, aby mohli v diele pokračovať? Chceli by ste sa VY SAMI stať SÚČASŤOU Móricovho príbehu? Teraz máte možnosť! 

Združenie Mórica Beňovského spustilo crowdfundingovú kampaň na podporu vydania ďalších dielov MÓRICA, prostredníctvom servera StartLab. Vďaka výťažku z kampane bude možné vydať ďalšie dva diely komiksu (stvorku do Vianoc 2021 a päťku do júna 2022) - a možno ešte viac.

BUBLINKY podporujú slovenskú komiksovú tvorbu a propagáciu skutočných slovenských hrdinov. Preto neváhajte a využite príležitosť! Staňte sa aj VY súčasťou legendy!

https://www.startlab.sk/projekty/2274-zivotopisny-komiks-moric-benovsky/





SZALONTAI, Matúš

$
0
0

Matúš SZALONTAI sa narodil v roku 29.12. 1991 v Leviciach, navštevoval strednú odbornú školu v Leviciach (odbor grafický dizajn), neskôr Fakultu výtvarných umení (Akadémia umení) v Banskej Bystrici. Vystavoval na viacerých výstavách v Banskej Bystrici a v Žiline a získal niekoľko ocenení, okrem iných aj 1. miesto v kategórii komiks v súťaži na Fandom.sk.

V súčasnej dobe pracuje ako concept artista a ilustrátor vo Fatbot Games. Vytvoril niekoľko obálok kníh a ilustrácií pre vydavateľstvo Argo a ilustroval knihu Prasopolis pod vydavateľstvom Albatros média. Spolupracoval na zaujímavých projektoch pre Artblock a občasne kreslí storyboardy pre Zone media.


 

Matúš SZALONTAI


O svojom živote a práci hovorí:

"Už na vysokej škole mi učarovala kresba a komiksy a keď som sa pustil do niečoho nového, tieto elementy sa ustavične vynárali. Každá dokončená práca, ktorá mi štýlovo nebola taká blízka, sa pre mňa stala výzvou, z ktorej som sa veľa naučil.

Každé nové médium mi prinieslo trochu odlišný pohľad na umenie, čo sa s odstupom času ukázalo ako pozitívum. Nesmiem samozrejme zabudnúť na možnosť prepájania týchto štýlov a médií, ktoré môžem uplatniť v praxi. Mám rád tradičné umelecké techniky hlave pre ich osobitné čaro a nepovažujem ich za obmedzujúce. Skôr sa stali akýmsi východiskom pre digitálnu tvorbu.

Naučil som sa toho dosť, ale zďaleka nie toľko, koľko by som chcel. Každou kresbou, maľbou, či sochou sa posúvam vpred, zdokonaľujem. Mojou prioritou je robiť veci kvalitne a vždy ich robím najlepšie, ako viem." 


KOMIKSOGRAFIA

2020
VAPORUM: Lockdown, Fatbot Games, M. Szalontai, webcomics, monochrom

2019
MÓRIC - 1. diel, V. Dudlák, M. Drgoňa, M. Szalontaj, M. Schwarz, 15 s., FB, A4

 

DOSIAHNUTÉ VZDELANIE

2015 - 2017
Ukončený magisterský stupeň štúdia Fakulta výtvarných umení (Akadémia umení), Banská Bystrica, odbor/špecializácia: grafika (Voľné výtvarné umenie, vedúci ateliéru: doc. Robert Brun, akad. mal.)

2011 - 2015
Ukončený bakalársky stupeň štúdia Fakulta výtvarných umení (Akadémia umení), Banská Bystrica, odbor/špecializácia: grafika (Grafika-priestor-synergia, vedúci ateliéru: doc. Robert Brun, akad. mal.)

2007 - 2011
Stredná odborná škola Ladislava Bielika v Leviciach (grafický dizajn)


KOLEKTÍVNE VÝSTAVY

2018
FAJN ART 1, Rosenfeldov palác, Žilina

2013
Kebabb 13, Považská galéria umenia, Žilina

2012
Figurama, FX galéria, Banská Bystrica

 

AKCIE  A OCENENIA

2018
Maľuj podľa seba, EMÓCIA Gallery & Caffe Club, Žilina - 2. miesto

2017
Svet na tvoj obraz, portál Fandom.sk,  1. miesto v kategórii komiks, 2. miesto v kategórii komiks, 1. miesto v celkovom hodnotení.

Tento profil a informácie v ňom boli aktualizované a overené samotným autorom, takže ku dátumu publikovania by všetky údaje v ňom zverejnené mali byť aktuálne a korektné.

Rozhovor s Matúšom SZALONTAIOM

$
0
0

V rámci renesancie slovenského komiksu sme Vám predstavili už dva nové projekty - okrem Dobrodružstiev Štefánika je to komiksový epos MÓRIC, ktorého spoluautorom je aj výtvarník Matúš SZALONTAI. Vyspovedali sme ho, aby sme sa o tomto mladom talentovanom umelcovi dozvedeli viac. 

Matúš SZALONTAI

Matúš SZALONTAI sa narodil v roku 29.12. 1991 v Leviciach, navštevoval strednú odbornú školu v Leviciach (odbor grafický dizajn), neskôr Fakultu výtvarných umení (Akadémia umení) v Banskej Bystrici. Vystavoval na viacerých výstavách v Banskej Bystrici a v Žiline a získal niekoľko ocenení, okrem iných aj 1. miesto v kategórii komiks v súťaži na Fandom.sk. V súčasnosti pracuje ako concept artist a ilustrátor. 

Prajem príjemný deň. Som rád, že ste si aj napriek svojej vyťaženosti našli čas na krátky rozhovor. 

Dobrý deň. Ja ďakujem za pozvanie.

Priznám sa, že som sa pred niekoľkými týždňami úplnou náhodou dostal ku komiksu MÓRIC, ktorého prvej časti ste jedným z autorov. A rovnako sa priznám aj k tomu, že od prvého obrázku som sa stal Vaším obrovským fanúšikom. Okamžite som si preliezol Vašu stránku, ako aj obsiahlu galériu na Facebooku, študoval som si kresby v MÓRICOVI a neviem sa vynadívať. Trochu mi to pripomenulo dávne časy, kedy sa v BUBLINKÁCH prvýkrat zjavil Ľudovít Mikula a jeho Groven - vysoko vyčnieval svojou profesionalitou a suverénnym podaním. Vaša kresba a celkový štýl je vyzretý, dospelý, má dynamiku, nádherne pracujete so svetlom a tieňom, s farbami, nechýba dynamika - absolútna profesionalita… Bez problémov môžete konkurovať ktorémukoľvek západnému kresliarovi (Vaše práce mi pripomenuli kresby Rona Spearsa najmä komiks Gabriel Knight). Kde ste sa tu, preboha (alebo vďakabohu?), na našom malom Slovensku vzali? 

Ďakujem. Som rád, že sa Móric páčil. Ešte zďaleka nie som tam, kde by som chcel byť. Pravda je taká, že si vo svojich prácach nájdem často veľa chýb a najradšej by som to všetko prekresľoval. Na stránkach mám staršie veci. Mal by som ich aktualizovať, ale v tomto som neporiadny :D 

To poznám :) Spomínaný Ľudo Mikula hovoril, že ako dieťa dostával zošity so zahraničnými komiksami a podľa nich veľa kreslil. Čo ovplyvňovalo a viedlo Vás, až ste sa dokázali takto ‘vykresliť’? Máte nejaké vzory? Aj medzi slovenskými autormi? :)

Kreslenie ma bavilo už v mladom veku. Komiks samotný ma oslovil až niekedy na strednej škole, keď môj brat doniesol domov Sin City a Sandmana. Ja som na nich, okrem skvelého príbehu, ocenil kvalitné vizuálne podanie a tak som sa pustil do svojho prvého diela. Keďže som chodil na umeleckú školu zameranú na grafiku, spojil som to a vytvoril prvý ucelený komiks. Mal asi 12 strán a bol hrozný :D To bol začiatok. Ja sa samozrejme nevenujem iba komiksu. Ten beriem ako jeden z mnohých umeleckých štýlov a rád ho využívam, ak sa to v práci hodí. Určite by som spomedzi zahraničných autorov vypichol Mignolu s jeho fantastickým grafickým rukopisom a Kenta Williamsa, ktorý sa venuje skôr maľbe, ale pracoval aj na komiksoch.


Digitálna ilustrácia Mighty One


Tak ten starý 'zlý' komiks by som teda chcel vidieť :) Sledoval som Vaše videá, je vidieť, že tvoríte digitálne - na tabletoch Wacom, či iPade, zároveň na fotkách bolo vidieť, že kreslíte aj klasicky - ceruzkou, tušom, akvarelom, akrylmi. Ako vnímate tieto dva rozdielne svety z pohľadu tvorby? Je niektorý pre Vás ‘lepší’?

Zo začiatku som s tým trošku bojoval. Keď som si kúpil prvý tablet, mal som pocit, že si musím vybrať. Nie je to samozrejme pravda. Ja pracujem väčšinou digitálne z čisto pragmatického hľadiska. Je to rýchlejšie, čo je potrebné v hernom a filmovom priemysle a namaľované veci máte rovno v digitálnej forme, čiže sa vyhnete tomu, že musíte veci skenovať, alebo fotiť. Progres práce tak viete klientovi posielať priebežne a nestojí to takmer žiadny čas. Samozrejme tradičným technikám sa nič nevyrovná. Ten pocit, ktorý zažívate pri kresbe na papier vám žiadny tablet nenahradí. I keď, musím povedať, že ipad má k tomu asi najbližšie. Preto ho rád využívam na skice. Nemyslím si, že sa to dá porovnávať. Každému vyhovuje niečo iné, ale povedal by som, že väčšina digitálnych umelcov si tým tradičným prešla a tiež sa k tomu radi vracajú. Osobne som za to, aby sa prestali robiť rozdiely medzi technikami a médiami. Radi tvoríte? Naučte sa čo najviac vecí, ktoré vás bavia, aj keď s tým nemusia priamo súvisieť.  Nikdy neviete, ktorá sa vám bude v budúcnosti hodiť. Celé je to o tom, aby ste pri danej kresbe, maľbe, či soche dokázali vypnúť, naplno sa do toho ponoriť a hlavne, aby vás to vnútorne napĺňalo.

Myslím, že na Vašich prácach je to vidieť. Poďme trochu na slovenskú komiksovú realitu - ako vnímate minulú a súčasnú pôvodnú komiksovú tvorbu na Slovensku? Prečo ani viac ako tridsať rokov po revolúcii sa komiks nevyučuje na školách, pôvodný komiks musia vydávať zanietenci a dobrodruhovia ako Vlado Dudlák, či autori združení v združení POMIMO? Ešte aj bratia Česi vydávajú keden komiks za druhým, komiksovo si mapujú históriu (Karel IV, legionári, traja králi...), len u nás takto diétne…

Priznám sa, že to vnímam iba okrajovo, pretože komiksu sa venujem čoraz menej. Problém vidím v tom, že kresba komiksu je časovo náročná vec, a preto sa jej venujú skôr “zanietenci”. Je pravda, že na Slovensku je okolo komiksu málo osvety a väčšinou si ľudia pri tomto slove predstavia Káčera Donalda. Keď som učil na strednej škole, všimol som si, že dnešná generácia stredoškolákov má pomerne veľký záujem o súčasné komiksové médium. Dokonca si vytvárali svoje vlastné príbehy, čo je skvelé a práve tam by som začal. U mladých. Myslím si, že Vlado Dudlák s projektom Móric a chalani z POMIMO s ich výbornými komiksami a kurzami kreslenia odvádzajú skvelú prácu a držím im palce.


MÓRIC v podaní Matúša SZALONTAIA

 

To bezpochyby, myslím, že o viacerých týchto mladých autoroch ešte budeme počuť. No ale je tu hlavná téma - komiks MÓRIC. Ako ste sa k tomuto projektu vlastne dostali?

Zapojil som sa do komiksovej súťaže na portáli Fandom a kvôli dobrému umiestneniu ma oslovil Vlado Dudlák zo Združenia Mórica Beňovského. Vymenili sme si zopár mailov a začali sme spolupracovať.

MÓRIC je historický životopisný dobrodružný komiks. Znamenalo to pre Vás a Váš pracovný postup nejakú zmenu? Bolo potrebné študovať historické pramene (najmä kostýmy, rekvizity, historické lokácie…), alebo Vám všetko potrebné dodali scenárista Mário Drgoňa s vedúcim projektu Vladimírom Dudlákom?

Postup sa nijako nezmenil. Museli sme si rozplánovať vizuálnu stránku projektu. Debatujete o tom, či budú strany čiernobiele, farebné, alebo v monochromatických farbách, dohodnete sa na veľkosti strán, prípadne na samotnom komiksovom štýle. Na začiatku sme do projektu prizvali Mária Drgoňu kvôli scenáru. Prvé strany som kreslil sám, ale vyžadovalo to veľa času a tak sme sa rozhodli zapojiť ďalších umelcov. Keďže som mal na starosti vizuálnu časť projektu, v prvé dni som iba študoval, dohľadával dobové oblečenie, fotky konkrétnych miest a tieto veci sme následne konzultovali s historikom.


Ukážka z komiksu MÓRIC


V prvom dieli Vám sekunduje Martin Schwarz v čiernobielom (sépiovom) flashbacku. Pracovali ste simultánne? Vedeli ste navzájom o tom, čo a ako tvorí ten druhý, alebo obe časti diela vznikali nezávisle, v rozdielnom čase? 

Maťa som poznal už predtým, ako som začal pracovať na Móricovi a som veľkým fanúšikom jeho tvorby. Keď sme odsúhlasili zapojenie ďalšieho výtvarníka, oslovil som práve jeho a som rád, že s tým súhlasil. Scenár bol napísaný na celú prvú časť a práve retrospektívna časť nám hrala do karát. Dohodli sme sa, že si ju vezme na starosť a tak sme vedeli pracovať simultánne.

Po Vašom famóznom antreé v prvom dieli prevzali kormidlo v dvojke a trojke ďalší výtvarníci a kresliari - najprv Laco Dlhý, neskôr sa pridal Lukáš Freytag. Bol to od začiatku zámer, alebo to vyplynulo z iných okolností?

Zámer to nebol. V tom čase som mal ale dve ďalšie práce a ukončenie komiksu bolo plánované na konkrétny dátum, takže riešením bolo zapojenie ďalších umelcov. Čo sa ukázalo, ako dobrý ťah. Z môjho pohľadu je to umelecky omnoho pestrejšie a čitateľ si tak môže nájsť toho “svojho” kresliara. 

Ukážka z komiksu MÓRIC


Predpokladám, že autori rozmiestnení po celom Slovensku pracujú predovšetkým cez e-maily a telefóny. Priblížite nám, ako v tomto kontexte prebiehali práce na MÓRICOVI? Ako vznikali prvé strany tohoto bezpochyby epického projektu naplánovaného na niekoľko rokov a štrnásť zošitov? 

Komunikácia prebiehala prevažne e-mailom, poprípade sme si zavolali. Keď som mal odkonzultované rekvizity a rozkreslené prvé náhľady protagonistov, prešli sme si celý scenár a začal som pracovať na konkrétnych stranách v skici. Je to potrebné pre rozmiestnenie časti príbehu do rozmedzia toľkých strán, koľko sme si na začiatok určili. Keďže som už mal prvé strany vytvorené, po zapojení Martina Schwarza som mu poslal nazbierané podklady a rozkreslené charaktery, aby sa mal od čoho odraziť a poslali sme mu jeho časť scenára.


Ukážka z komiksu MÓRIC


Máte nejaký vzťah k Beňovskému samotnému? Videli ste pôvodný komiks Král Madagaskaru Gustava Kruma, či televízny seriál s Jozefom Adamovičom v hlavnej úlohe? Inšpirovali ste sa niečím v týchto dielach?

Beňovského som poznal, ale asi nie dostatočne. Keď som si začal čítať o jeho živote, úplne ma dostalo, čo všetko dokázal. Aj to je dôvod, prečo som sa do toho pustil. Je dobré upozorniť na tak významnú postavu našich dejín práve takouto príjemnou formou. Samozrejme v rámci prieskumu som si prešiel aj komiksom, aj seriálom. Pomohlo mi to vytvoriť si nejaký vizuál danej doby. Taktiež som ale vedel, že je na nás, ako to uchopíme a tak som sa snažil priniesť do projektu niečo súčasné, čo zaujme aj mladšie generácie.

Vrátite sa ešte k MÓRICOVI, alebo jeho prvý diel je zároveň Vaším posledným?

Necháme sa prekvapiť. Pár stránok by som tam rád nakreslil, ale asi až v neskorších dieloch. Momentálne pracujem pre herné štúdio a k tomu sa mi rozrástla rodinka, takže každá chvíľa vyhradená na sebarozvoj je vzácna. Nech žije káva. 

No to gratulujem a želám veľa zdravia! Kreslíte knižné ilustrácie, prebaly kníh, pre hru Vaporum ste vytvorili krátky komiks. Prezradíte nejaké prípadné ďalšie (aj komiksové) plány? Ja osobne by som chcel vidieť vo Vašom podaní klasického Conana, pretože po Carym Nordovi by mi tam Vaša kresba sedela najviac.

Pravda, vytvoril som niekoľko obálok pre vydavateľstvo Argo a ilustroval knihu Prasopolis od Martina Klusoňa, ale v dnešnej dobe sa tomu venujem čoraz menej. Nazrel som do sveta hier a ako concept artista a ilustrátor vo Fatbot Games som objavil množstvo nových vecí, ktoré sa môžem učiť a v ktorých sa môžem zdokonaľovať. Čo sa týka Vapora, upresním. Ja som sa k chalanom z Fatbotu pridal až po vydaní Vapora. Sprievodné komiksové animácie v hre Vaporum a Vaporum: Lockdown Kreslil Daniel Mihálik. Ja som vytvoril trojstranový monochromatický komiks slúžiaci ako propagačný materiál k hre Vaporum: Lockdown. Momentálne pre Fatbot Games pracujem full-time na novom projekte QUEEDO, ktorý čoskoro oznámime. Súčasťou ukážky bude aj krátky animovaný komiks, na ktorom pracujeme. Myslím, že sa máme na čo tešiť. Rád by som sa aj naďalej venoval hernému dizajnu. Momentálne je to vec, ktorá ma skutočne napĺňa. 

Niet nič lepšieho, ako robiť prácu, ktorá človeka napĺňa - tak sa pozná šťastný človek... Ďakujem za Váš čas a prajem veľa dokončených projektov, pevnú ruku a kopec radosti z práce i v súkromnom živote.

Ja ďakujem za rozhovor a prajem všetko dobré. 


Matúš SZALONTAI s Jokerom :)


Pre BUBLINKY sa s Matúšom SZALONTAIOM zhováral Dark Tower.


Chceli by ste mať istotu, že štvrtý diel komiksu MÓRIC vyjde ešte v roku 2021? Chceli by ste podporiť tvorbu týchto úžasných bláznov, aby mohli v diele pokračovať? Chceli by ste sa VY SAMI stať SÚČASŤOU Móricovho príbehu? Teraz máte možnosť! 

Združenie Mórica Beňovského spustilo crowdfundingovú kampaň na podporu vydania ďalších dielov MÓRICA, prostredníctvom servera StartLab. Vďaka výťažku z kampane bude možné vydať ďalšie dva diely komiksu (stvorku do Vianoc 2021 a päťku do júna 2022) - a možno ešte viac.

BUBLINKY podporujú slovenskú komiksovú tvorbu a propagáciu skutočných slovenských hrdinov. Preto neváhajte a využite príležitosť! Staňte sa aj VY súčasťou legendy!

https://www.startlab.sk/projekty/2274-zivotopisny-komiks-moric-benovsky/



Rozhovor s Ladislavom DLHÝM

$
0
0

Druhým spoluautorom životopisného komiksového eposu MÓRIC v poradí, ktorého sme vyspovedali je Laco DLHÝ - tvorca zatiaľ vydaých dielov 2 a 3.




Ladislav DLHÝ

Ladislav DLHÝ sa narodil 11. septembra 1990 v Bojniciach. V roku 2011 ukončil štúdiá na Súkromnej Strednej Umeleckej Škole v Hodruši-Hámroch, obor propagačná grafika. Od vtedy sa začal venovať ilustrovaniu, digitálnej maľbe a nakoniec aj komiksu. Prvé práce Ladislava Dlhého boli uverejňované na internetovom portáli Fandom.sk vrámci súťaží Svet na tvoj obraz. Zúčastnil sa niekoľkých výstav tu na Slovensku, ale i v Čechách.

Ahoj, my sme už trochu spolu pokecali a Ty si do toho MÓRICA celkom solídne zažratý. Okrem dvoch dielov komiksu si nakreslil billboard, plagát akcie na staroľubovnianskom hrade, kde si sa aj osobne zúčastnil na krste tretieho dielu v spoločnosti pani Božidary Turzonovovej. Ako vnímaš osobnosť Mórica Beňovského?

Ahoj a ďakujem za pozvanie. Osobnosť Mórica Beňovského vnímam ako významného aktéra dejín na ktorého sa, prekvapivo, zabúda. V tomto prípade sa naozaj jedná o historickú osobnosť, ktorej činy, skutky a vlastne celý životný príbeh až priveľmi kontrastuje s ľahostajnosťou, s akou sa k nemu staviame ako spoločnosť. 

V tom sa absolútne zhodneme. Aká bola Tvoja príprava na tvorbu takého rozsiahleho dobrodružno-historického eposu? Čítal si Nižnánskeho knihu, alebo si videl televízny seriál s Jozefom Adamovičom, či filmové dokumenty Združenia Mórcia Beňovského? 

Knihy čítam chaoticky – niekoľko naraz a s dlhými odmlkami, a na seriály moc času nemám, takže väčšinu informácií o Beňovskom som získal a naďalej získavam primárne z internetu. Avšak oboje spomenuté mám aspoň načaté. Knihu som začal čítať, no nie od Nižnanského ale od Leva Demina: Vyhnanec a kráľ (románové spracovanie Beňovského príbehu, vyd. Združenie Mórica Beňovského, pozn. red.). Čo sa týka seriálu, tak zatiaľ som asi len v tretine. A nakoniec dokumenty, tie som naozaj videl. Veľmi sa mi páčili. 


Druhý diel MÓRICA v podaní Laca DLHÉHO


A ako si sa vlastne ku komiksovému MÓRICOVI dostal?

Účastnil som sa jednej výtvarnej súťaže, do ktorej som prispel aj kratučkým komiksom. V rámci toho ma kontaktovalo Združenie Mórica Beňovského.

Prezradil si mi, že nie si povolaním výtvarník, ale že je to skôr také tvoje hobby. Aká bola Tvoja cesta ku kresleniu, ilustrovaniu a komiksu? Máš nejaké vzory?

Tak, cesta k ilustrovaniu bola zo začiatku veľmi priama – maturoval som na súkromnej strednej umeleckej škole – len ten následný odklon bol už trocha mimo. Skončil som vo fabrike na kotúčové brzdy, kde makám doteraz. No nesťažujem sa. 

A hobby by som to zrovna nenazýval. Je to skorej môj cieľ, niečo čo by som rád ešte v živote dosiahol, v čom sa chcem a hlavne musím zlepšovať a pracovať na sebe. Je to teda niečo, čo má pre mňa omnoho väčší význam ako len nejaká voľnočasová aktivita.

Medzi moje vzory patrí napr. Jakub Rozalsky, Piotr Jabloński alebo Simon Stalenhag. Všetko sú to skvelí súčasní výtvarníci, z nich posledný menovaný dokonca prišiel z novým žánrom – niečo medzi klasickým románom a komiksom. Medzi čisto komiksovými autormi hľadám inšpiráciu u ilustrátorov ako Ralph Meyer alebo Mike Mignola.

Spomínal som, že si sa podieľal zatiaľ na dvoch dieloch komiksu MÓRIC (2. Útek z Uhorska a 3. Zuzana). Zatiaľ čo kresba v dvojke nebola celkom istá, trochu strnulá, skôr akoby si sa hľadal, v trojke to už bolo úplne iné kafe. Aký je časový rozostup medzi oboma dielmi?

To, že kresba v dvojke nebola celkom istá si povedal - podľa mňa - ešte veľmi mierne. S trojkou som už aj ja viac spokojný (i keď stále je čo zlepšovať). Časový rozostup medzi oboma dielmi nebol moc veľký a nebol to asi ani hlavný dôvod. Áno, určite sa jednalo aj o málo skúseností s komiksom, ktorému som nikdy pred tým nevenoval viac pozornosti a nebol som úplne pripravený na také množstvo ilustrácií za pomerne krátky čas. No podstatnejším dôvodom bol mnou použitý štýl kresby, ktorý mi nesadol.

Pri treťom dieli som štýl trocha pretvoril, prebral som to aj s autormi komiksu, tí súhlasili a naviac sme sa dohodli aj na zmene niektorých ďalších vecí tak, aby sme boli spokojní všetci ako jeden tím. Do tretieho dielu som už teda išiel sebaistejší a vyslovene s radosťou.

V dobe, keď píšem tieto riadky, som už plne ponorený do prác na štvrtom dieli, v ktorom bude znova môj prejav o niečo pozmenený no, dúfam že, opäť o poznanie lepší.


Ukážka z komiksu MÓRIC II. - Útek z Uhorska


Tak to som veľmi rád a som zvedavý, ako bude vyzerať spomínaný ďalší diel. Vedel si, kto pracoval na jednotke, mal si prípadne možnosť vidieť prvý diel komiksu predtým, než si sa pustil do svojej dvojky? Ovplyvnilo Ťa to nejako pri kreslení?

Samozrejme, že mi boli poskytnuté všetky dôležité informácie a materiály takže aj prvý komiks. Matúš Szalontai tam odviedol skvelý kus roboty a mňa to ovplyvnilo hlavne tým, ako vysoko svojou prácou nastavil latku, priznávam bez hanby. Tiež som prvý diel bral ako takú demonštráciu toho, čo sa odo mňa asi bude očakávať.

Viacerí čitatelia v reakciách na Útek z Uhorska kritizovali prílišnú tmavosť Tvojich strán - tmavohnedé bolo dokonca aj pozadie samotných strán. Bol to Tvoj zámer, alebo zámer scenáristov, dramaturgov Drgoňu a Dudláka?

Toto bol vyslovene môj zámer a je to môj rukopis. Väčšinu prác norím do tmavých či temných  odtieňov a rád používam nevýrazné farby.

Ako som už povedal, pri príprave na tretí diel sme sa spoločne bavili o mojej potrebe zmeny štýlu tak, aby mi viac vyhovoval, no toto bola jedna z tých vecí, ktoré pre zmenu chceli zmeniť Drgoňa a Dudlák. A musím povedať, že to bolo správne rozhodnutie, lebo to komiksu len prospelo.

Jednoznačne. Už viackrát som spomenul trojku s podtitulom Zuzana, ktorý je pre Teba doslova míľovým skokom v kvalite. Je tam hromada zlepšení, ako si sám povedal - od práce so svetlom a tieňom, cez hru s farbami kontúr, či oveľa istejšia perspektíva i proporcionalita postáv. Čo človek musí urobiť, aby takto vyšperkoval svoj štýl?

Okrem teda už spomenutých faktorov, ktoré k tomu zlepšeniu prispeli je v tom úplne obyčajná vášeň pre prácu a ochota cvičiť. Ale aby som tu nerapotal len nejaké prázdne motivačné frázy, tak: napodobňujte a kradnite! :D Techniky, štýly či postupy – všetko sa dá odkukať, osvojiť a nakoniec z nich vytvoriť niečo vlastné a nové. V spomenutej farebnosti kontúr som sa napríklad inšpiroval mojím kolegom Martinom Schwarzom.


Ukážka z komiksu MÓRIC III. - Zuzana


Nuž presne toto hovoril Feďo Fiala keď spomínal na začiatky v BUBLINKÁCH - "... nevedeli sme ako kresliť komiks, tak sme odkresľovali a postupne sa učili ..." - takže rada je to rozhodne výborná. 

Aké nástroje používaš pri svojej tvorbe? Predpokladám, že ideš buď výhradne digitál, prípadne kombinácia klasického skicovania a následne digitál.

Keď som začínal - teda už po škole, tak som si často krát skicoval popri robote pekne po starom a doma som to hodil do PC. Dnes mi už nákres zaberie menej času takže to robím rovno do Photoshopu. Okrem toho mám nainštalovaných ešte pár grafických podporných programov, no moc ich nevyužívam. Hlavne ten Photoshop. Dosť využívam internet na hľadanie rôznych reálií. To vieš, keď ideš kresliť napr. Ruského kavaleristu, tak chceš vedieť, ako vyzerala jeho uniforma, účes, príslušenstvo… štruktúra bavlny, z ktorej je vyrobená jeho čiapka… no dobre, to posledné už preháňam :) ale rozumieme sa.

Rozumieme... Zrovna ruskí (ale nielen ruskí) kavaleristi a uniformy sú niečo, čím v posledných mesiacoch ja osobne hodne žijem, ale to je trochu iný príbeh. Ty žiješ a pracuješ v Prievidzi, ostatní autori MÓRICA sú roztrúsení po celom Slovensku. Nie je to pri takom rozsiahlom projekte problém?

Čo sa týka nás ilustrátorov, je mnohokrát potrebné si niektoré veci v komikse medzi sebou zosynchronizovať. No už som pracoval aj s ľuďmi z opačnej strany zemegule, a vďaka internetu ani to nebol problém, takže pokiaľ všetci žijeme a pracujeme ešte aj v rovnakom časovom pásme, tak o probléme nemôže byť reč.

Ako prebieha samotný proces tvorby jedného dielu MÓRICA? Čo všetko Ti dodávajú scenáristi, čo je Tvoja práca, ako prebieha schvaľovanie? Sú veľmi nároční a kritickí? 

Dostávame scenár na ktorom sa spoločne dohodneme, na akých častiach kto bude robiť. V skutočnosti je to veľmi uvoľnená práca, pri ktorej máme väčšinou úplne voľné ruky. 

Kritika a nejaké tie požiadavky proste patria k procesu tvorby, no najčastejšie sa stretávam len s pripomienkami na historickú presnosť alebo chybné ročné obdobie, či výzor nejakej historickej postavy. 

Proces tvorby komiksu nie je pre mňa ako ilustrátora až tak zložitý. Musím dodržať vlastne len rozmery strán, plus pár milimetrov naviac kvôli ich rezaniu a tiež farebný formát pre tlač, aby farby pri tomto procese ostali nezmenené. Pár vecí je treba mať na pamäti aj pri tvorbe obálky, ktorej grafickú časť mám zvyčajne na starosti ja. Na ňu ide obvykle množstvo textu, informácií, poďakovanie a hlavne priradené knižné číslo ISBN a tiež príslušný čiarový kód. Toto sú ale samozrejme veci, ktoré rieši Združenie Mórica Beňovského. Potom ide komiks ešte na korektúru textu a posledné úpravy. No a úplne na koniec už len samotná tlač.


Ukážka z komiksu MÓRIC III. - Zuzana


Tak potom rýpnem, ale tie zmeny typografie na obálke trojky si robiť nemusel :)))

Áno, rýpol si si už v recenzii na tretí diel Mórica, tak konečne vieš, kto za tým stojí, že? :D Ak sa nemýlim, tak sme sa o tom asi už bavili, no poviem to aj takto verejne. Naozaj som mal v úmysle zachovať pôvodný font z predošlej obálky, no úprimne neviem, kde sa to zvrtlo. Hlavne je mi divné, že si to nikto z nás nevšimol. Aj ja som si to uvedomil, až po prečítaní tvojej recenzie. Už sa to nebude opakovať, sľubujem.

Naozaj sľubuješ? Budem Ťa sledovať mojím pozorným grafickým okom až do konca (čím sa samozrejme zaväzujem kupovať a čítať MÓRICA až do posledného dielu)! Ale vážne, bola niekedy situácia, kedy si sa chcel na všetko vykašlať a ísť od toho?

Možno na začiatku som si nebol úplne istý tým, či som si nezobral moc veľké sústo. Predsa len, je to zodpovednosť a ja som naozaj nikdy nemieril na dráhu komiksového ilustrátora. Necítil som sa úplne vo svojej koži, avšak veľkú úlohu vždy zohráva aj kolektív a v tomto ohľade som sa pri práci na Móricovi nikdy necítil nepríjemne či stiesnene. Združenie Mórica Beňovského vedú ľudia, ktorí svoje poslanie milujú a je to aj patrične poznať. Pracovať s takýmito nadšencami je jedna radosť, a po čase zisťujete, že sa ich entuziazmus preniesol aj na vás a ste do práce, ako si sám povedal na začiatku, dosť zažratý. 

Tak o tomto viem tiež svoje - pár týždňov dozadu som ani netušil, že nejaké Združenie Mórica Beňovského a komiks MÓRIC existujú, dnes mám plnú hlavu projektov spojených s Beňovským.

Ty si sa narodil si sa v Bojniciach. Bojnice je miesto plné architektúry, histórie, príbehov. Majú svojich vlastných hrdinov. Neláka Ťa spracovať nejaké kapitoly bojnických dejín? Legendy? Záhady? 

Bojnice sú naozaj krásne a som veľmi rád, že žijem v ich bezprostrednej blízkosti. Ako správny rodák poznám samozrejme aj niektoré príbehy a povery o Bojniciach a hlavne o zámku.

Čo sa týka ich spracovania do komiksu, tak o tom som ešte neuvažoval, i keď hovorí sa, že každý autor by mal písať o tom, k čomu má osobný vzťah, takže to úplne nevylučujem. Istotne by to bolo zábavné.

Mám však ambície aj na nejaký vlastný projekt, takže keby sa niekedy v budúcnosti rozhodujem, do čoho sa ešte pustiť, bolo by to skorej to. 

Tak budeme čakať a dúfať :) Príhody grófa Pálffyho by som v Tvojom prevedení bral všetkými desiatimi. 

Teraz trošku z iného súdka. Tvoje práce mohli komiksoví fanúšikovia vidieť v nezávislom komiksovom zborníku POMIMO. Ako vnímaš túto aktivitu z pohľadu komiksového tvorcu?

Celý ten projekt je skvelý. Človek sa tam môže realizovať nie len ako ilustrátor ale aj ako scenárista. To baví asi väčšinu ilustrátorov najviac – tvoriť niečo vlastné. Vymýšľať vlastné príbehy a mať úplnú kontrolu nad dynamikou a  tempom rozprávania.

Za celým týmto projektom stojí skupina absolventov VŠVU, ktorí tomu dávajú punc umeleckosti, takže je to aj skvelý spôsob ako slovenský komiks objaviť a preskúmať. 

No a napokon či už ako autor alebo ako čitateľ, sa zoznámite aj s množstvom talentovaných začínajúcich ilustrátorov, ale aj s ostrieľanými a úspešnými veteránmi tohto remesla. Ja osobne som si vždy užíval každý aspekt, ktorý pramení zo spolupráce na POMIMO a vrelo to odporúčam každému, koho komiks baví. 


Plagát ku akcii na hrade Ľubovňa


V súvislosti so vznikom projektu POMIMO sa natíska aj otázka čo si myslíš o histórii a súčasnosti pôvodného (česko)slovenského komiksu?

Prekvapivo, to nie je s nami až také hrozné. Máme tu mnoho zvučných mien z minulých generácií, tiež mnoho nových autorov, ktorí sa komiksu venujú, rôzne projekty ako Móric alebo už spomínané Pomimo, rôzne portály, súťaže a výstavy, ktoré združujú autorov. 

No i tak to nie je akosi ono a predsa len musím byť aj kritický.

Stále sa komiksu na Slovensku nedostáva toľko pozornosti, koľko by si možno zaslúžil. Keď sa pozrieme za hranice, tak môžeme vidieť naozaj veľkolepé diela od autorov, ktorí sa tešia nemalej sláve, podobnej plnohodnotným spisovateľom. Niektoré vydavateľstvá sa špecializujú primárne na komiksy, a to teraz nehovorím o pár stránkových zošitoch pre najmenších, ale o dramatických dielach svetovej literatúry prevedených do komiksovej podoby, o grafických autobiografiách a tak podobne.

Je mi jasné, že komiks nikdy nebude súčasťou hlavného prúdu a zrejme je to aj dobré, lebo v reflektoroch pop kultúry by sa stratilo jeho umelecké čaro, (čo sa konieckoncov už aj mnohým komiksom prihodilo), avšak o niečo viac pozornosti by tejto tvorbe na Slovensku prospelo a zároveň neublížilo.

Súhlasím - máme mená, históriu, aj súčasnosť, no všetko to ide akosi pomimo (doslova aj do písmena), častokrát partizánskym spôsobom, bez výraznejšej stopy v povedomí ľudí. 

Aké sú Tvoje ďalšie komiksové plány? Budeš pokračovať v práci na MÓRICOVI?

Určite by som chcel raz vydať nejaký vlastný komiksový zväzok, i keď to je zatiaľ hudba budúcnosti. Nebránim sa ani nejakej ďalšej spolupráci s inými šikovnými scenáristami.

No a v Móricovi nechcem len pokračovať, Mórica chcem dokončiť. Je pred nami ešte kus cesty, tak dúfam, že sa spoločne dopracujeme až na ten Madagaskar a Mórica osobne korunujem za kráľa – i keď len na papieri :)

Tak to som nesmierne rád, že berieš MÓRICA takto zodpovedne a zrejme už aj svojím spôsobom osobne. Teším sa, že budeme všetci spolu svedkami Móricovho triumfu na Madagaskare (aj keď - ako vravíš - len na papieri) a že uvidíme ešte viac Tvojich prác. Želám Ti všetko dobré, pevnú ruku (i nervy), veľa hotových projektov a spokojných fanúšikov.

Ďakujem veľmi pekne. Bolo mi potešením.


Ladislav DLHÝ na krste tretieho pokračovania komiksu 
MÓRIC na hrade Stará Ľubovňa


Pre BUBLINKY sa s Ladislavom DLHÝM zhováral Dark Tower.


Chceli by ste mať istotu, že štvrtý diel komiksu MÓRIC vyjde ešte v roku 2021? Chceli by ste podporiť tvorbu týchto úžasných bláznov, aby mohli v diele pokračovať? Chceli by ste sa VY SAMI stať SÚČASŤOU Móricovho príbehu? Teraz máte možnosť! 

Združenie Mórica Beňovského spustilo crowdfundingovú kampaň na podporu vydania ďalších dielov MÓRICA, prostredníctvom servera StartLab. Vďaka výťažku z kampane bude možné vydať ďalšie dva diely komiksu (stvorku do Vianoc 2021 a päťku do júna 2022) - a možno ešte viac.

BUBLINKY podporujú slovenskú komiksovú tvorbu a propagáciu skutočných slovenských hrdinov. Preto neváhajte a využite príležitosť! Staňte sa aj VY súčasťou legendy!


https://www.startlab.sk/projekty/2274-zivotopisny-komiks-moric-benovsky/



DLHÝ, Ladislav

$
0
0

Ladislav DLHÝ sa narodil 11. septembra 1990, v Bojniciach. V roku 2011 ukončil štúdiá na Súkromnej Strednej Umeleckej Škole v Hodruši-Hámroch, obor propagačná grafika. Od vtedy sa začal venovať ilustrovaniu, digitálnej maľbe a nakoniec aj komiksu. Prvé práce Ladislava Dlhého boli uverejňované na internetovom portáli Fandom.sk vrámci súťaží Svet na tvoj obraz. Zúčastnil sa niekoľkých výstav tu na Slovensku, ale i v Čechách. 

Záujem o komiks prejavil až v roku 2019, kedy debutoval jednostránkovým komiksom Muž vo výťahu, za ktorý si vyslúžil prvé miesto v kategórii Komiks, súťaže Svet na tvoj obraz.

,,Zaujímavé je, že toto kratučké dielko nakoplo moju záľubu v komiksoch trochu iným spôsobom, ako by kto možno čakal. Počas odovzdávania cien na Banskobystrickom BBcone 2019, som sa stretol s bývalým spolužiakom, ktorý mi ponúkol priestor v komiksovom zborníku Pomimo, založenom absolventmi Bratislavskej VŠVU, kde aj on toho času pôsobil,“ - dodáva Ladislav Dlhý.

V roku 2020 začal ilustrovať komiks MÓRIC – ambiciózny dlhotrvajúci projekt, vedený Združením Mórica Beňovského. 


Ladislav DLHÝ


Svoj vzťah ku komiksu opisuje takto:

"Nikdy ma komiksy moc nebrali –  týmito slovami začnem, lebo rovnakú vetu som použil pri rozhovore s niekoľkými skúsenejšími tvorcami komiksov, začo som si vyslúžil zdvorilé, no odsudzujúce pohľady.

Keď som sa, však, do tohto remesla o niečo viac ponoril, musel som pripustiť, že je to celkom zábava. A nie len to. Pokiaľ sa človek snaží a berie komiks ako formu umenia, kus umenia a emócií do tých malých rámčekov vtesnať naozaj dokáže. 

Najúžasnejší na tomto formáte je ale fakt, že ilustrátor tu už nepracuje len s okamihom, dramaticky zamrznutom v čase a definovanom jednou jedinou scénou. Nie, zrazu pracujete s plynúcim časom – čo je naozaj silný nástroj, plný nových a úžasných možností a príležitostí pre autora, a zároveň je to skvelý zážitok s vlastnou dynamikou a vyvíjajúcim sa príbehom pre čitateľa. No a o čitateľov zážitok nám ide hlavne, no nie?"


KOMIKSOGRAFIA

2021
MÓRIC: Zuzana – L.Dlhý, Lukáš Freytag, Martin Schwarz
Vladimír Dudlák, Mário Drgoňa, 36s, FB/ČB, A4
Seppuku – L.Dlhý, 4s, FB, A4

2020
Gasjäger comics – L.Dlhý, 1s., FB, A4
Závisť – L. Dlhý, 7s, FB, A4
MÓRIC: Útek z Uhorska – L.Dlhý, Martin Schwarz,
Vladimír Dudlák, Mário Drgoňa, 36s, FB/ČB, A4

2019
Muž vo výťahu – L.Dlhý, 1s, FB, A4
Hlad – L.Dlhý, 2s, FB, A4


Tento profil a informácie v ňom boli aktualizované a overené samotným autorom, takže ku dátumu publikovania by všetky údaje v ňom zverejnené mali byť aktuálne a korektné.

MÓRIC 100% vyjde!

$
0
0

PODARILO SA! Vďaka Vašej podpore sa podarilo 15 dní pred ukončením kampane splniť stanovený cieľ a MÓRIC má 100%!

Gratulujeme Móric Beňovský a jeho svet ku úspešnej kampani a už teraz sa tešíme na diel č.4 ešte pred Vianocami.

Kampaň však pokračuje a počas spomínaných 15 dní sa ešte môžu vyzbierať ďalšie peniaze navyše, ktoré pomôžu Združeniu Mórica Beňovského v ich snahe vytvoriť najväčšie komiksové dielo, ktoré nemá na Slovensku obdobu.

Preto oslavujme, radujme sa, ale aj ďalej ZDIEĽAJME, LAJKUJME, PREPOSIELAJME a hovorme o MÓRICOVI.

https://www.startlab.sk/projekty/2274-zivotopisny-komiks-moric-benovsky/




Rozhovor s Vladimírom DUDLÁKOM o komikse MÓRIC a kope ďalších vecí ...

$
0
0

Dobrý deň, pán Dudlák. Som rád, že ste si pri svojej vyťaženosti našli čas na krátky rozhovor.

Projektový manažér, riaditeľ neziskovej organizácie Združenie Mórica Beňovského, scenárista, režisér, producent, cestovateľ, dobrodruh, turistický sprievodca, spoluautor komiksu MÓRIC a slovenský ambasádor Mórica Beňovského. To je neskutočná vizitka. Ako vidí Vlado Dudlák sám seba?

Mojou profesiou je projektové riadenie. Snažím sa projektové a komunikačné zručnosti aplikovať nielen v mojej práci, ktorá ma živí, ale aj v iných oblastiach, ako je filmová tvorba, vydavateľská činnosť, expedičné cestovanie a objavovanie histórie pre súčasnú generáciu. Ak chcete byť úspešný, potrebujete sa obklopiť výnimočnými ľuďmi, nadchnúť ich pre spoločný cieľ, v ktorom každý člen tímu vníma svoju pridanú hodnotu. Mám rád tímovú prácu a výnimočné projekty, ako je aj náš komiksový projekt MÓRIC.


Vladimír DUDLÁK


Primárne sme tu kvôli spomínanému komiksu MÓRIC, ale ešte odbočím, aj keď nie ďaleko. Ako sa projektový manažér dostane k tomu, že opakovane cestuje do Afriky a prekopáva celé oblasti Madagaskaru, v snahe nájsť pozostatky grófa Beňovského?

Cestovanie je mojou vášňou už od tínedžerských čias, keď ešte cestovaniu po svete bránil totalitný režim. Po revolúcii som individuálne precestoval desiatky exotických krajín. Mnohé cesty som zdokumentoval na kameru a cestovateľskými zápiskami. Až v roku 2010, keď sme zorganizovali našu prvú expedíciu na Madagaskar, som pochopil, že práve tento ostrov a jeho prienik so slovenskou históriou, je pre mňa osudovým.

Takže osud. Veríte, že sa Vám podarí nájsť miesto Beňovského posledného odpočinku aj po 235 rokoch od jeho skonu?

Podľa historických zaznamov Beňovský na Madagaskare zahynul, bol tam pochovaný a s najväčšou pravdepodobnosťou tam stále niekde odpočíva. Ešte na mapke z roku 1931 sú v lokalite východného mysu označené značky hrobov. Venovali sme veľké bádateľská úsilie na lokalizáciu a nájdenie jeho pozostatkov na expedíciach v rokoch 2012-2014. Máme spracovanú odbornú geofyzikálnu štúdiu o našom bádaní z roku 2013. Naše úsilie vyvolalo medzi obyvateľmi v dedine Ambodirafia dokonca zlatú horúčku. Tento cieľ je stále pred nami. Ak sa nájde expert, ktorý ovláda vhodné moderné geotechnológie a trúfne si ísť s nami na východný mys, budeme radi, ak sa prihlási. A či ho niekedy nájdeme, to je medzi nebom a zemou. Cesta je cieľ. 



... v teréne na Madagaskare ...


To je slovo do bitky. Ja osobne Vám verím a teším sa, až nastane ten deň. Čo si myslíte, že sa stane, keď to miesto a Beňovského pozostatky nájdete? Nie je jednoduché vysporiadať sa s takým nálezom - navyše v cudzej krajine, na inom kontinente. Aj Indiana Jones mal vždy viac problémov keď nejaký poklad našiel, než keď sa nezadarilo :)

V prípade objavenia lokality s pozostatkami ľudských kostí, by sme ich museli veľmi starostlivo ošetriť a zabrániť ich kontaminácii. Máme dobré kontakty v neďalekom meste Antalaha, kde by sa dali Beňovského pozostatky uložiť, kým by sme vybavili ich presun do Európy. Je mi jasné, že tento proces nebude jednoduchý a bude to vyžadovať veľa diplomacie a ešte viac peňazí :). U nás by sme tieto pozostatky podrobili testu DNA a porovnali ich so žijúcimi potomkami Beňovského, s ktorými sme v kontakte. Od Beňovského čias prešlo cca 9 generácii. Bolo by pekné, keby sa cez DNA potrvdilo, že Móric Beňovský bol ich príbuzný a že oni sú jeho potomkovia.

To by bola ozajstná veľkolepá udalosť. Máte už naplánovanú ďalšiu expedíciu?

V dnešnej pandemickej dobe je plánovanie expedícii problém. Madagaskar sa turistom uzavrel v marci 2020 a zatiaľ sa otvára len veľmi opatrne. Na Madagaskar plánujem cestu v novembri, avšak bude viac poznávacia a cestovateľská ako bádateľská.

Prečo je Beňovský vo svojej vlasti takmer neznámy, zatiaľčo maďari a poliaci sa bijú o to, kto si ho privlastní? Existuje niekoľko kníh o Beňovskom, televízny seriál z roku 1975, Gustav Krum spracoval čiernobiely komiks, vy sám viacero dokumentárnych filmov. A predsa... Mladým dnes meno Beňovský veľa nehovorí (podobne ako M.R. Štefánik, ale to je iný príbeh). 

Slováci vo všeobecnosti nemajú taký záujem o históriu ako naši okolití susedia. Beňovský je formát európskej, ba až svetovej osobnosti. Žil v čase, keď sme ešte nemali svoj štát ani uzákonený vlastný jazyk. Navyše sa angažoval aj poľskom odboji Barskej konfederácie, takže sa k nemu hlásia najmä Maďari a Poliaci, ale aj Francúzi, Taiwanci, Malgaši a iné zaujímavé krajiny. Môžeme byť na to patrične hrdí, keď Maďari píšu, že ich najväčším historickým cestovateľom bol náš Móric Beňovský, uhorský šľachtic slovenského pôvodu z Vrbového. 

To už je zrejme taký slovenský folklór - velebiť cudzích hrdinov a tým svojim, slovenským, nevedieť prísť ani na meno. Je to dôvod, prečo ste sa rozhodli spracovať Móricov príbeh práve formou komiksu, ktorý je mladej generácii bližší?

Móricov životný príbeh je takou spleťou osudov, pohnútok, motivácií a okolností, že nie je jednoduché ho zmapovať krátkym formátom. Obdobie osvietentstva, ako označujeme druhú polovici osemnásteho storočia, bola úžasná doba charizmatických panovníkov, nebojácnych dobrodruhov, moreplavcov, premeny sveta a neuveriteľných možností, ale aj nástrah pre odvážnych ľudí, akým bezpochyby bol aj Móric Beňovský. Opísať jeho životný príbeh do hĺbky formou komiksu je z môjho pohľadu tá najlepšia cesta, ako priblížiť Móricov príbeh súčasnej generácii.



Interview na hrade Stará Ľubovňa, kde bol Beňovský väznený


Takže motivácia jasná. Ako však vznikla myšlienka vydať tak rozsiahly životopisný epos? Vy ako scenárista, režisér a dokumentarista máte určite bližšie ku knižnej, či televíznej tvorbe. Práca na komikse má svoje špecifiká, verili ste, že dokážete zabodovať na tomto, pre Vás neznámom bojisku? 

Musím sa priznať, že aj pre mňa bolo komiksové umenie svetom, v ktorom som sa neorientoval. Čiastočne nás inšpiroval prvý komiks o Štefánikovi, ktorý vznikol popri ankete “Najväčší Slovák”. Dnes, po temer troch rokoch aktívnej tvorby komiksu MÓRIC viem, že sme sa rozhodli správne. Čím dlhšie sa tomu venujeme, tým viac nás to baví. Je to beh na dlhú trať. Samozrejme najdôležitejšie je mať dobrý námet, ktorým Beňovského historický príbeh jednoznačne je a tím skvelých výtvarníkov a scenáristov. 

S tým sa nedá než súhlasiť. MÓRIC má mať celkom štrnásť dielov, pričom prvé tri diely vychádzali raz za rok. Nie je to priveľmi odvážny edičný plán - zvlášť v tejto dobe, kedy netušíte, čo Vám prinesie nasledujúci týždeň?

Naštastie komiksová tvorba nie je závislá od pandemickej situácie. Výtvarníci kreslia jednotlivé stránky na základe rozpracovaných dialógov a opisov prostredia. Celá tvorba komiksu sa deje v off-line prostredí, aj keď sa priznám, že mám rád tvorivé a inšpiratívne osobné stretnutia s mladými tvorcami v starom meste. Výzva je najmä o tom, aby sme mali dostatočne finančné prostriedky na tvorbu.

A sme doma - financie... Štvrtý a piaty diel ste sa rozhodli financovať s pomocou fanúšikov v tzv. crowdfundingovej kampani na platforme StartLab (podobne ako Dobrodružstvá M.R. Štefánika autorov Eniaca, Frenkyho a Kriššáka). 

Mimochodom, gratulujem ku úspešnej kampani - stanovený cieľ 6000€ sa Vám podarilo splniť 15 dní pred ukončením kampane. 

Prečo tento spôsob financovania? Rátali ste s tým už keď ste sa púšťali do projektu MÓRIC?

Pre mňa je crowdfoundingová kampaň opäť niečo nové, čo sme predtým ešte nevyskúšali. Keďže sa nám podarilo dosiahnuť cieľovú (= minimálnu) sumu 15 dní pred skončením kampane, považujem to za veľký úspech. Budeme radi, ak bude vyzbieraná suma ešte počas kampane ďalej narastať. Do konca celého komiksového príbehu potrebujeme vydať 11 dielov a každý predstavuje náklady v objeme približne 4.000 €. Osobne by som bol rád, keby sa nám podarilo do budúcnosti získať Fond na podporu umenia, kde sme sa uchádzali o podporu na náš komiks už 2x, a vždy nám k úspechu chýbalo pár bodíkov.



Za Združenie Mórica Beňovského: Vladimír Dudlák, Jozef Dermek, 
Peter Serina a Dominik Šuplata


Čo by sa stalo, keby kampaň nevyšla? Hrozilo aj úplné zastavenie projektu?

Som nesmierne rád, že naša kampaň na StartLabe je úspešná. Prvé tri diely sme vydali z vlastných zdrojov a určite by sme v našom úsilí nepoľavili. Museli by sme hľadať sponzorov a podporu niekde inde.

Kampaň, vďakabohu, vyšla, takže do Vianoc sa môžeme tešiť na štvorku? Mám informácie, že Laco Dlhý už na svojej časti pracuje.

Áno, na základe spracovaných dialógov už sú na svete prvé stránky štvrtého dielu KONFEDERÁT a sú krásne.

Tak to sa radi necháme prekvapiť (aj keď mi napadlo skočiť do auta a ísť skúsiť pozrieť Laca Dlhého do Prievidze, či neukáže, čo má urobené :))). Aká je Vaša úloha v prácach na komikse? Predpokladám, že ste hlavný scenárista a organizátor (projektový manažér :))). Ako veľmi máte dosah na výsledný vzhľad jednotlivých strán, hrdinov, farieb, štýlov atď.?

Okrem projektového riadenia a komunikácie s aktérmi projektu som tvorca námetu, ktorý sa snažím podrobne rozpracovať a poslať scenáristovi Máriovi Drgoňovi, nech vytvorí dialógy. V treťom dieli  som dialógy písal sám, ale bez jeho podpory by to nemalo správnu iskru a dynamiku. Do ilustrácii veľmi nezasahujem, ale máme v tíme kolegov, ktorí dávajú feedback aj na ilustrácie a ich výsledný vzhľad.

Áno, toto spomenul aj Laco Dlhý, ktorý v trojke prešiel výraznou zmenou štýlu aj vďaka feedbacku. Na jednotlivých zošitoch sa už spolupodieľali štyria výtvarníci - okrem spomínaného Laca Dlhého aj Matúš Szalontai, Martin Schwarz a Lukáš Freytag. Kto vyberá autorov a budete ďalej rozširovať pracovný tím?

Snažíme sa mať viacerých výtvarníkov, aby stihli nakresliť diel. Ak niektorý z nich vypadne kvôli rodinným alebo iným pracovným povinnostiam, tak sa to snažíme nahradiť iným výtvarníkom. Prvého ilustrátora Matúša sme získali na základe jeho výbornej referencie – vyhral komiksovú súťaž. Ďalší sa už hľadajú aj medzi sebou navzájom. Je možné, že sa v ďalších dieloch zapoja aj noví ilustrátori. Náš komiks MÓRIC je behom na dlhú trať.

A to je ďalší zaujímavý aspekt projektu - čitateľ je od dielu k dielu v napätí nielen preto, ako sa budú vyvíjať životné osudy Mórica, ale aj kto ich nakreslí a ako budú vyzerať...

Je jasné, že sa nám tu rodí nová slovenská komiksová legedna. Nezvažovali ste osloviť aj niektorých zo starých komiksových bardov, ktorí tvorili komiks už v deväťdesiatych rokoch pre magazín BUBLINKY? Bolo by to symbolické prepojenie histórie a súčasnosti, prepojenie toho najlepšieho z oboch slovenských komiksových svetov.

Zatiaľ nebola potreba, ale je možné, že oslovíme aj ich. Dôležité je, aby jednotliví ilustrátori medzi sebou kolaborovali, čo sa týka podoby tváre hlavných postáv a pod.



S Božidarou Turzonovovou, Ladislavom Dlhým a Daliborom
Mikulíkom na krste tretieho dielu komiksu MÓRIC 
na hrade Stará Ľubovňa


To je teda zaujímavá možnosť, som rád, že tu ostávajú dvere otvorené. Apropos, boli ste fanúšikom pôvodného (česko)slovenského komiksu, čítali ste BUBLINKY?

Priznám sa, že BUBLINKY som spoznal až cez Vás.

Tak som rád, že som Vás mohol zoznámiť :) 

Vnímate tú súčasnú slovenskú komiksovú disproporciu, kedy si autori komiksov musia hľadať zdroje na vydanie svojich prác namiesto, aby vydavateľstvá objavovali a vydávali komiksové talenty?

Je to smutné. Myslím si, že komiksové umenie je na Slovensku nedocenené. O čo lepšie to majú v Japonsku, kde, apropos, komiks o Beňovskom vyšiel a má vyše 100 strán.

Tá informácia ma šokovala, keď som sa o tom japonskom komikse dočítal, ale stačí zájsť toť za rieku Moravu a hneď je človek v úplne inom kultúrnom a komiksovom prostredí. Česi sa venujú svojej histórii v komiksoch mohutne a vydávajú jedno úžasné dielo za druhým, námatkovo spomeniem len komiksy Karel IV.: Pán světa, Jan Žižka, Ve jménu Husa, Marie Terezie a její Habsburkové, Stopa Legionáře, či Tři králové... Ešteže my, slováci, budeme mať MÓRICA...

Vy ste mali tú česť stretnúť sa osobne s pánom Adamovičom - predstaviteľom seriálového grófa Beňovského (popravde, ja som mal tú česť tiež, stáli sme pár metrov od seba na bystrickej autobusovej stanici, keď som bol študák, ale to sa asi nepočíta :))). Je pre Vás stelesnením Beňovského? Bude komiksový MÓRIC tak trochu aj Jozefom Adamovičom? Pretože pre mňa JE a NAVŽDY BUDE.

S Jozefom Adamovičom sme točili naše dokumenty o Beňovskom. Mal som s ním veľmi pozitívny prienik a veľmi si ho vážim. Pre neho bola postava v seriáli Vivat Beňovský osudová a Beňovský sa s ním ťahal po celý život. V komikse nebudeme napodobňovať jeho podobizeň, náš Móric bude iný. Avšak plánujeme použiť podoby existujúcich ľudí v rámci postáv v komikse. A možno to bude aj niekto z rodiny pána Adamoviča :).

Fííha, tak to budeme hľadať... Žeby Afanázia? :) Inšpirujete sa niečím (dejovo, vizuálne) v spomínanom seriáli Vivat Beňovský, prípadne v komikse Gustava Kruma? Alebo máte aj nejaké výhrady, niečo čo by ste urobili (a urobíte) inak, lepšie, než seriáloví tvorcovia?

Nechceme sa inšpirovať romantickým seriálom. Inšpiráciou pre nás sú historické reálie a fakty.

Som rád, že si idete svojou vlastnou cestou, zatiaľ si myslím, že si vediete fantasticky. Prezradíte nám, aké budú najbližie aktivity Združenia? Plánujete slávnostné podujatie Móric Beňovský žije 2021 - symbolicky - na lodi v Prešporku…

Áno, teraz v septembri pri príležitosti výročia jeho narodenia (275r.) máme naše tradičné slávnostné podujatie “Móric Beňovský žije 2021” na lodi na Dunaji.

Samozrejme, Móric Beňovský má v roku 2021 dvojité výročie - 275 rokov od narodenia a 235 rokov od tragickej smrti (a v čase písania tohoto článku ešte aj meniny :))). Takže ho pokojne môžeme nazvať ROKOM MÓRICA BEŇOVSKÉHO!

Paralelne s Vami sa pracuje na komikse Neuveriteľné dobrodružstvá grófa Beňovského autorského tímu PhDr. Miroslav Musil a akad. maliar Martin Kellenberger, ktorý mal mať vernisáž už v marci 2020, no zo zjavných príčin bola presunutá na september 2021. Ako vnímate túto aktivitu a v čom bude Musilov a Kellenbergerov Beňovský iný? 

Nakoľko ešte nič nevydali, tak sa k tomu neviem vyjadriť.

Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede, pán Dudlák. Rád by som sa Vám poďakoval za Vaše aktivity a snahu znovu dostať Mórica Beňovského do povedomia Slovákov. Budem Vám držať palce vo Vašej činnosti a budeme sa všetci tešiť na (komiksové) plody Vašej práce.

Pre BUBLINKY sa s Vladimírom DUDLÁKOM zhováral Dark Tower.


Dnes už je viac než isté, že štvrtý diel komiksu MÓRIC vyjde ešte v roku 2021. Združenie Mórica Beňovského spustilo crowdfundingovú kampaň na podporu vydania ďalších dielov MÓRICA, prostredníctvom servera StartLab, ktorá bola úspešná a už 15 dní pred ukončením kampane dosiahla stanovenú métu 6.000 € (v čase písania týchto riadkov je aktuálny stav kampane 124%, 7.454 € a do jej ukončenia ostáva 13 dní). 

Pokiaľ ste fanúšikom komiksu, slovenských dejín, či Mórica Beňovského samotného, stále máte možnosť prispieť svojou troškou do mlyna a zvýšiť výslednú sumu, ktorá bude použitá na financovanie vydania ďalších dielov komiksu.

BUBLINKY podporujú slovenskú komiksovú tvorbu a propagáciu skutočných slovenských hrdinov. Preto neváhajte a využite príležitosť! Staňte sa aj VY súčasťou legendy!

https://www.startlab.sk/projekty/2274-zivotopisny-komiks-moric-benovsky/


SCHWARZ, Martin

$
0
0

Martin SCHWARZ sa narodil 30.12. 1992 v Podkriváni. V roku 2012 ukončil štúdium na Súkromnej strednej umeleckej škole vo Zvolene. Následne absolvoval Vysoku školu výtvarných umení v Bratislave v ateliéri ilustrácie u prof. Dušana Kállaya a doc. Ľuboslava Paľa. Na VŠVU pôsobí ako externý pedagóg. 

Aktívne sa popri pedagogickej činnosti venuje aj autorskej tvorbe, hlavne ilustrácii, tvorbe komiksov, kresbe a klasickým grafickým technikám. Skúsenosti má aj s filmovou tvorbou. Zúčastnil sa niekoľkých samostatných aj skupinových výstav na Slovensku aj v zahraničí a dostal viacero ocenení. Je autorom ilustrácii niekoľkých kníh, v roku 2019 vydal autorskú knihu Kamaráti zo steny. 

V súčasnosti učí na Škole dizajnu figurálnu kresbu, typografiu a počítačovú grafiku.


Martin SCHWARZ


KOMIKSOGRAFIA

2021
MÓRIC: Zuzana – L.Dlhý, Lukáš Freytag, Martin Schwarz

2020
MÓRIC: Útek z Uhorka – L.Dlhý, Martin Schwarz

2019
MÓRIC: In Adversis Et Prosperis – M. Szalontai, Martin Schwarz


VÝSTAVY A OCENENIA

2019
1. miesto 69. Premio Salvi "Piccola Europa" Taliansko
/samostatná/ "Martin Schwarz sa vyjadřuje figurama", knižnica ZČU, Plzeň/ ČR 
Predstavenie knihy a workshop 1. Máj Nová cvernovka, Kabinet pomalosti
Workshop v Rádiu Regina počas Noci s Andersenom, RTVS
/kolektívna/ Hriňovské dni divadla, kultúrny dom, Hriňová

2018
Najkrajšia detská kniha zimy (cena BUBIANA) za knihu Kamaráti zo steny
1. misto (cena Egona Schieleho) v Súťaži FIGURAMA
/kolektívna/  Zimný salón, NFG Klub, Dunajská Streda
/kolektívna/ Mladá grafika: Dušan Kallay a jeho žiaci, Praha, Galéria Hollar
/kolektívna/  Dušan Kallay a śtudenti, Rosenfeldov palác, Žilina
/kolektívna/  Ateliér Dušana Kállaya, Nové zánky, Galéria Ernesta Zmetáka

2017
/kolektívna/ Young Art Show (YAS) medzinárodný salón v Dome umenia Pieťany
/samostatná/ "Posthumánna Transgrafika", Klub Umecov, BA 
/kolektívna/ "Pomsta Pomimo", T-gallery, BA
/kolektívna/ "FIGURAMA 17 Międzynarodowa wystawa prac studentów artystycznych", Stary                                            Brovar Poznaň PL
/kolektívna/ Hriňovské dni divadla, kultúrny dom, Hriňová
/kolektívna/ trinále knihy Martin, Martin

2016
kolektívna/ "Z ateliéru prof. Dušana Kállaya", T-gallery, Bratislava
/kolektívna/ "Przetwory", Galeria aj-aj, Instytut Sztuk Wizualnych, Zielona Góra , PL
/kolektívna/ "MY, GRAFICI", Galéria mladých - Nitrianska galéria
/samostatná/ "LEPTY", T-gallery, BA
/kolektívna/ "Komiks: štud. cest. portfólio", Diera do sveta, Liptovský Mikuláš
/kolektívna/ "Komiks: štud. cestovateľské portfólio", Galéria Ľ. Fullu, Ružomberok

2014
/kolektívna/ "Illustration now", Dom umenia Piešťany
- spoluorganizátor workshopu pre deti, festival Zlatý oriešok
/kolektívna/ "Figurama 2014", Důl Michal Ostrava, Česká republika



PRACOVNÁ ČINNOSŤ

2021
Účasť na Medzinárodnom výtvarnom tábore a výstave v obci Svodín
Účasť na medzinárodnom projekte o ArtMentoringu: Bridging the Gap

2020
Spolupráca s "Pomimo 7, Sedem hriechov", (Ilustrácie a spolupráca na vydaní.)
Ilustrácie na komiksovom projekte Móric Beňovský "Útek z Uhorska"

Pedagogická činnosť (ako externý pedagóg) na VŠVU v Bratislave od 2020

2018
Autorská kniha Kamaráti zo steny               
Ilustrácie knihy Legenda o Braslavovi Sedem požehnaní
Výtvarník, autor animácii a spoluautor animatronickej bábky vo filme: Když draka bolí hlava

2017              
Pomimo prispievateľ do komiksového zborníka
Ilustrácie k prílohe "Tvárou k trom krížom", "Verné priateľky" denníka SME
Ilustrácie knihy Legenda o Braslavovi, Za hlasom krahulca
Ilustrácia obálka knihy Veľká vojna o peklo Kocka smerti
Ilustrácie knihy Keď Draka bolí hlava (krst vydavateľstvo Božejovský Praha)

Pedagogická činnosť na SSUŠD v Bratislave od 2017

2016
Ilustrácie knihy Legenda o Braslavovi tiene nad veligradom

Tento profil a informácie v ňom boli aktualizované a overené samotným autorom, takže ku dátumu publikovania by všetky údaje v ňom zverejnené mali byť aktuálne a korektné.


Rozhovor s Martinom SCHWARZOM

$
0
0

Životopisný komiksový epos MÓRIC dal priestor viacerým výtvarníkom, jedným z nich je aj Martin SCHWARZ -  v poradí štvrtý 'pán na holenie' v našej sérii rozhovorov.


Martin SCHWARZ


Martin SCHWARZ sa narodil 30.12. 1992 v Podkriváni. V roku 2012 ukončil štúdium na Súkromnej strednej umeleckej škole vo Zvolene. Následne absolvoval Vysoku školu výtvarných umení v Bratislave v ateliéri ilustrácie u prof. Dušana Kállaya a doc. Ľuboslava Paľa. Na VŠVU pôsobí ako externý pedagóg. 

Ahoj, ďakujem Ti za Tvoj čas, ktorý si sa rozhodol namiesto kreslenia venovať mne a mojím otázkam. 

Hneď prvú otázku som mal na jazyku dávno predtým, než sa čo i len začala črtať možnosť tohoto rozhovoru. Keď som videl, že jedným zo spoluautorov komiksu MÓRIC je M. Schwarz, hrklo to vo mne. V magazíne BUBLINKY publikoval autor M. Schwarz fantastické komiksy s tematikou bojových umení (napr. Tajomný ninja a Nikko). Potom vysvitlo, že on bol Milan Schwarz a Ty Martin. Ale aj tak - nie ste nejakým spôsobom spriaznení? :)

Nie, Milana Schwarza osobne nepoznám.  Popravde ma ani neprekvapuje, a nestretávam sa prvý krát s tým, že si moje meno ľudia s niekým pletú. :D Nieje to tak nevšedné priezvisko, ako som si niekedy myslel.


Ukážka z komiksu MÓRIC I. - In Adversis Et Prosperis


Tak tušil som, že to bude len zhoda náhod, ale spýtať som sa musel. 

S Tvojím dovolením ešte trochu odbočím od MÓRICA (ale nie nadlho, tým som si istý). Si jedným z členov združenia POMIMO, ktoré pod svojimi krídlami zoskupuje autorov komiksu a vydáva tematické komiksové zborníky rovnakého mena. Nie je to divné, že komiks na Slovensku vychádza takmer formou samizdatov, že nebyť združení ako POMIMO, či Vladimíra Dudláka zo Združenia Mórica Beňovského, tak pomaly nieje čo čítať? Prečo sa stále komiks nevyučuje na školách?

Slovensko je malý trh a mám pocit, že sme ešte aj trochu kultúrne “nedospelí”, že sa jednoducho bojíme nových vecí. Ale nechcem byť negatívny. Ja som rád, že sa nám Pomimo darí vydávať už 7 rokov, tohoročné číslo bude ôsme. Zároveň komunita okolo našej pôvodne mimoškolskej aktivity stále rastie a začína byť všeobecne vnímaná.

Na druhej strane, keď teda spomeniem Mórica a Vlada Dudláka, neviem si predstaviť lepšiu spoluprácu. Aj keď je to niekedy ťažké myslím, že o to viac to robíme úprimne a snažíme sa tomu dať nejakú pridanú hodnotu. Ako si spomenul Vlado a Dominik Šuplata sú veľmi vynaliezaví a tieto dni už je crowdfundingová kampaň viac než úspešná.

K téme výuky komiksu na Slovensku sa snažíme s Pomimo tímom našou troškou tento fenomén meniť. Zároveň od septembra som sa stal doktorandom na UCM v Trnave, kde sa venujem vizuálnemu storytellingu. Verím, že sa nám spoločne vzdelávanie na tomto poli pomaly podarí posúvať. 

Ja osobne som skôr zástanca evolúcie než revolúcie. Ľudí ku komiksu treba pomaly privádzať a ukazovať im, prečo nás toto médium tak baví. Aby sa veci menili k lepšiemu, potrebujeme viac pracovať, menej sa sťažovať. Sám mám pred sebou ako komiksový tvorca ešte dlhočiznú cestu a ak sa mi podarí zaujať aspoň zopár ludí a priviesť ich ku komiksu budem šťastný, za každého jedného.

Tak podľa Tvojich slov to vyzerá, že sa na Slovensku začne blýskať na lepšie komiksové časy. Mám z toho naozaj radosť. 

A teraz už poďme ku MÓRICOVI. Momentálne si najstabilnejším členom tímu, keďže si sa spolupodieľal na všetkých troch doposiaľ vydaných častiach komiksu. Bude to tak aj naďalej?

Áno, v súčastnosti už aj pracujem na štvrtom dieli. Verím, že ho úspešne dokončím a budem môcť pokračovať aj na ďalších. Ako som už spomínal, prácu s Vladom, Lukášom, Lacom a v prvom dieli s Matúšom si veľmi vážim a cítim, ako sa každým dielom vďaka mojim kolegom posúvam v dopredu. 


Ukážka z komiksu MÓRIC II. - Útek z Uhorska


Crowdfundingová kampaň vyšla, takže by ste veru mali makať, aby sme my fanúšikovia mali pod vianočným stromčekom čo čítať :)))

Ako sa Ti pracuje na takej špecifickej látke, akou je životopisný, dobrodružný, historický komiks?

Je to určitě zajímavá skúsenosť, ktorá človeka v niečom trochu zväzuje a limituje. Ale ja mám limity rád :D do istej miery nám to umožňuje sa sústrediť na iné, podstatnejšie veci. Moju prácu na Móricovi by som popísal ako snahu o zlepšenie sa v rozprávaní vizuálneho príbehu, vo figurálnej kresbe v rôznych perspektívach a snahu zachytiť atmosféru. Verím, že časom pribudne aj farba. Jednoducho to, že robím historický komiks je fakt a všetky ostné výtvarné rozhodnutia sú slobodné. Pri tvorbe komiksu ich teda nieje málo. :D

Veríš, že časom pribudne aj farba... Aby som to vysvetlil - v prvej časti si spracoval čiernobiely (dooobreeeee, tak sépiový :))) flashback o zoznámení Móricových rodičov. V ďalších častiach komiksu si už spracovával hlavné dejové línie, no ten monochróm Ti zostal. Prečo? Bol to zámer oddeliť vizuálne jednotlivé party? Alebo Tvoja voľba nechať vyniknúť kresbu a hru svetla a tieňa? Vo svojich iných dielch krásne pracuješ s farbou, je pre teba prirodzená...

Farba je podľa mňa super výtvarný nástroj, s ktorým som na moje pomery v poslednej dobre pracoval dosť veľa. Asi práve z toho dôvodu, som si pri Móricovi chcel dať od farieb trochu oddych a vrátiť sa o krok “dozadu” (nemyslím si, že späť). Práve ako si spomínal sústrediť sa na hru svetla, tieňa a atmosféru, ktoré sú menej komplikované práve pri monochromatickom zobrazení. Verím, že farba do Mórica príde neskôr. Nateraz som sa ale chcel sústrediť na trochu iné veci a som rád, že ľudia ako ty to na ilustráciách aj vidia. 

Veď to sa nedá nevidieť! Je tam evidentný vývoj samotnej kresby naprieč jednotlivými dielmi komiksu. Jednotka je jednoduchšia, viac čiarová. Dvojka je akoby dospelejšia, hrúbka čiary už definuje tiene, pribúda komiksové šrafovanie a kontrastné biele svetlá. Jednodznačne ťahá druhý diel komiksu, kde sa Laco Dlhý ešte akoby hľadal. Famózne sú drapérie a tiež rôzne skice rúk, ktorých je tu neúrekom a sú ako z učebnice figurálnej kresby. V trojke nastala zas zmena, ustúpilo šrafovanie, kresba sa zjednodušila. Čo je za týmito zmenami?

Sám sa neustále hľadám a experimentujem. Tiež som cítil, že v dvojke bol ten posun markantný. Ale napríklad tie drapérie mi občas prišli prepísknuté, až príliš detailné. Výtvarník by sa podľa môjho názoru nemal stať otrokom kresby a toho či niečo vie a ako to vie nakresliť. Našim “nadriadeným” je príbeh a mali by sme urobiť všetko preto, aby sa divákovi komiks dobre, ľahko a plynulo čítal. Samozrejme tým nechcem povedať, že autorský rukopis je nedôležitý, ale mal by byť asi skôr niečím podvedomím. No a posledný a najdôležitejší faktor je rýchlosť. Rýchlosť nie z finančného / časového hladiska, ale pretože čím viac toho urobíš, tým si v kresbe lepší. Čím menším počtom čiar dokážeš zachytiť podstatu veci, tým lepšie. 

To je za mňa skutočné majstrovstvo. Od tohto mám ešte ďaleko, ale je to pre mňa skôr cesta než cieľ. Cesta, po ktorej som sa rozhodol ísť a snáď nato budem mať celý život. Takže sa snažím si kreslenie užívať a sústrediť sa hlavne na konkrétne zlepšenia a zhoršenia.


Ukážka z komiksu MÓRIC III. - Zuzana


Ja som (okrem iného) vyrastal na čiernobielych šrafovacích orgiách majstra Káju Saudka, takže Tvoj MÓRIC dvojka je pre mňa takmer vizuálnym orgazmom. Skutočná škola komiksovej kresby. Ako vzniká? Vo videu ku StartLabovej kampani som zahliadol iPad a Procreate...

Áno, dvojku aj trojku som už robil na tablete. Som rád, že sa ti dvojka páčila :D a ďakujem za feedback ku trojke. Tvoje rady si pokúsim vziať k srdcu a vynasnažím sa niektoré pripomienky zapracovať. Verím, že práve úprimná konštruktívna kritika nám spoločne pomôže sa zlepšovať a preto ti chem aj poďakovať, že sa venuješ recenziam a dávaš nám tak potrebnú kritiku.

K vzniku neviem čo dodať. Skica, prekresľovanie, ink-ovanie (tušová kresba) a potom šedé tiene prípadne nejaké svetlo. V podstate štandardný postup, ktorý používajú umelci už stovky rokov (nielen tí komiksoví) a vždy je tam toho veľa na objavovanie.

Skromný chlapec :) Koľko Ti trvá nakreslenie jednej časti takéhoto príbehu?

Neviem čo presne myslíš pod pojmom jedna časť, lebo robil som aj 12 aj 3 strany. :D No môžem ti sebakriticky povedať, že jedna strana môže trvať aj 4-5 dní. Žiaľ, nemôžem si na komiksoch dovoliť pracovať 8 hodín, 5 dní v týždni, takže je ťažké to odhadnúť presne. No ako som už spomínal mám ambíciu to zrýchľovať a zefektívňovať svoju prácu. 

No práve tie elektronické pracovné postupy veci dokážu hodne zrýchľovať. A pritom kvalita výstupu neklesne...

Dvaja scenáristi, tím kresliarov roztrúsených po Slovensku. Akým spôsobom prebieha spolupráca v takto rôznorodom tíme? Nepredpokladám, že si raz za týždeň zájdete spolu všetci na kávu, pokeciate o babách a popozeráte kto čo nakreslil (aj keď Vlado Dudlák podľa svojich slov práve tieto kreatívne posedenia obľubuje) ...

Ako si to naznačil, presne toto sa v našom tíme nedeje. Aj keď s Lukášom a Vladom som sa niekoľko krát stretol (OK, s Lukášom sa stretávam často), s Lacom na druhej strane sme sa ešte osobne nevideli. Čo ma popravde aj trochu mrzí a verím, že to v budúcnosti napravíme. Na druhej strane mi to popravde aj trochu vyhovuje, lebo naša mailová komunikácia aj napriek kamarátskym vzťahom je na profesionálej úrovni, veľmi konštruktívna a jednoznačná. Keď si uvedomíme fakt, že je to pre nás práca, aj keď nie na plný úvazok, myslím si, že presne tak by to aj malo byť. Stačí keď si dáme team-building dvakrát za rok, o to viac sa potom na chalanov teším. 


Ukážka z farebného komiksu TCM MEDICA


To musia byť veselé team-buildingy :) 

V komikse vystupuje množstvo postáv - kto určuje, ako budú postavy vyzerať? Štylizuješ ich do podôb konkrétnych osôb? Napríklad hlavný hrdina Móric Beňovský nemá veľa zachovaných historických portrétov. Dostávajú všetci autori inštrukcie v tomto duchu?

Nie je to absolútne no náš charakter Mórica Beňovského do istej miery určil Matúš Szalontai v prvom dieli. Ja som potom na jeho kresby nadviazal. Neskôr zase na moje a Matúšové kresby nadviazal Laco Dlhý a ja som sa zase trochu inšpiroval jeho víziou z Dvojky. Je super, že spolu komunikujeme, vzájomne sa inšpirujeme a samozrejme pomáha nám aj fakt, že Móric počas deja dospieva a prirodzene sa teda mení.

Takže sa navzájom kreatívne ovplyvňujete. To je zaujímavé!

Hlavný hrdina na svojich cestávch navštívi mnoho konkrétnych historických miest, ako vznikajú tieto reálie? Tvoje exteriéry aj interiéry vyzerajú veľmi vierohodne.  

Veľa, veľa hľadania na internete. Snažím sa naozaj nájsť všetky relevantné obrázky a informácie o tom období. Aby som na jednej strane dodal čo najdôveryhodnejší obraz o živote grófa Beňovského a zároveň referencie pomáhajú aj mne dostať sa a hlbšie sa vnoriť do prostredia a doby, v ktorej Móric Beňovský žil. Mimochodom to bol jeden z faktorov, prečo som si zamiloval ilustrovanie kníh a komiksov. Nestačí si príbeh prečítať a nakresliť ho ako si mnohí myslia. Je dôležité vžiť sa a pochopiť prostredie a podmienky, v ktorých sa príbeh odohráva.


Ukážka z farebného komiksu TCM MEDICA


A je to potom vo výsledku vidieť - milujem tie historické vhľady do spoločnosti, doby aj konkrétnych miest.

Ako by si charakterizoval prácu na MÓRICOVI? Prečo si sa do takéhoto projektu pustil? Sú to historické reálie, podklady a príbehy od zanietenca Vladimíra Dudláka, ktorý fyzicky už niekoľko rokov organizuje expedície v snahe nájsť Móricov hrob na Madagaskare, alebo možnosť stať sa súčasťou takéhoto - na slovenské podmienky megalomanského projektu? 

Kombinácia vecí, ktoré si spomenul. Popravde tým, že už nejakú dobu na Slovensku pôsobím ako ilustrátor do žiadneho projektu sa nehrniem zo “šialeným nadšením” a nerozvážnosťou. Život ma už naučil :D. Aj k spolupráci na Beňovskom som si vzťah budoval postupne. Verím, že to je oveľa hlbšia a chápavejšia spolupráca. Rýchle a vrelé nadšenie má často tendenciu vykypieť. Fakt, že to bude takto megalomanský projekt som si mimochodom uvedomil až nedávno. Klamal by som ak by som nepriznal, že ma to potešilo, moja úloha je len urobiť v každom dieli maximum preto, aby bol z mojej strany čo najlepší.

To znie ako človek so zlými skúsenosťami, ale nebudeme sa hrabať v negatívnych emóciách. Skúsme nejaký pohľad do svetlej budúcnosti :) okrem MÓRICA plánuješ nejaké ďalšie komiksové aktivity?

Nejaké spolupráce sú v hre, ale ako som spomínal, kým nie sú rozbehnuté, priam zadané do tlače, nerád by som o nich hovoril. Veci sa ešte môže pomeniť a potom budeme vy aj ja sklamaní. Zároveň poslednú dobu uvažujem, dať si trochu čas aj na vlastné projekty, ktoré už nosím istú dobu v hlave.

No tak to znie zaujímavo. Ďakujem Ti veľmi pekne za rozhovor. Budeme sa všetci tešiť na ďalšie Tvoje počiny.

Aj ja ďakujem za záujem, jednak tvoj a za každého čitateľa, čo sa dostal až k týmto slovám. Verím, že som vás trochu inšpiroval alebo povzbudil. Ak ešte niekto budete chcieť zistiť viac, budem rád ak sa mi ozvete či už na môj mail: martinschwarz22@gmail.com, alebo píšte na instagram: martin_schwarz22. Vidíš, aké si musím vymýšlať prípony a podčiarkovníky k menu aby si ma nemýlili s inými Schwarzami. :D ešte raz ďakujem a všetkým prajem pekné dni. 



Martin SCHWARZ v družnej debate
pri pivku s Lukášom FREYTAGOM


Pre BUBLINKY sa s Martinom SCHWARZOM zhováral Dark Tower.


Dnes už je viac než isté, že štvrtý diel komiksu MÓRIC vyjde ešte v roku 2021. Združenie Mórica Beňovského spustilo crowdfundingovú kampaň na podporu vydania ďalších dielov MÓRICA, prostredníctvom servera StartLab, ktorá bola úspešná a už 15 dní pred ukončením kampane dosiahla stanovenú métu 6.000 € (v čase písania týchto riadkov je aktuálny stav kampane 129%, 7.715 € a do jej ukončenia ostáva 8 dní). 

Pokiaľ ste fanúšikom komiksu, slovenských dejín, či Mórica Beňovského samotného, stále máte možnosť prispieť svojou troškou do mlyna a zvýšiť výslednú sumu, ktorá bude použitá na financovanie vydania ďalších dielov komiksu.

BUBLINKY podporujú slovenskú komiksovú tvorbu a propagáciu skutočných slovenských hrdinov. Preto neváhajte a využite príležitosť! Staňte sa aj VY súčasťou legendy!

https://www.startlab.sk/projekty/2274-zivotopisny-komiks-moric-benovsky/


FREYTAG, Lukáš

$
0
0

Lukáš FREYTAG sa narodil 02.08. 1991 v Detve. V roku 2011 ukončil štúdium na Súkromnej umeleckej škole Hodruša - Hámre, študijný odbor propagačné výtvarníctvo. Bakalárske štúdium ukončil v roku 2015 na Akadémii umení v Banskej Bystrici, v ateliéri s názvom Grafika, priestor, synergia u doc. R. Bruna akad. mal. V roku 2013 študoval aj na University of Arts v Poznani v Poľsku. Magisterské štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri voľnej a farebnej grafiky u doc. Vojtecha Kolenčíka ukončil v roku 2017.

Od ukončenia štúdií sa naplno začal venovať tvorbe komiksu a ilustrácií, ktoré sa časom stali jeho hlavným zameraním. Žánrovo vychádza najmä horroru, surrealizmu či stvárnenia historických udalostí. Okrem toho sa venuje klasickým grafickým technikám, figurálnej kresbe či vedeckej ilustrácii. Je držiteľom ceny Egona Schieleho za 1 miesto. Ilustroval do denníka SME, časopisu Móric Beňovský, zborníka POMIMO, podieľal sa na výstave vedeckých ilustrácii v Slovenskom národnom múzeu s názvom Človek v čase a priestore. 

Posledné 4 roky pôsobí na Súkromnej škole umeleckého priemyslu animovanej tvorby v Bratislave, kde učí figurálnu kresbu. Medzi ostatné záľuby patrí literatúra, hra na gitare, či dobré filmy. 


Lukáš FREYTAG


KOMIKSOGRAFIA

2021
MÓRIC: Zuzana – L.Dlhý, Lukáš Freytag, Martin Schwarz

2016 - 2021
Komiksový zborník POMIMO


SKUPINOVÉ VÝSTAVY

2021
POMIMO sedem hriechov, Mestská knižnica v Bratislave
Zázrak prírody - Človek v čase a priestore, vedecké ilustrácie o vývoji ľudského druhu, Slovenské národné múzeum, Bratislava

2020
Pechtle Mechtle – výstava spojená s krstom zborníku POMIMO 6. „Žranica“, STU –  Fakulta Arch., Bratislava
Medzi bielou a čiernou, Pistoriho Palác, Bratislava
Medzi bielou a čiernou, Záhorská galéria Jána Mudrocha, Senica

2019
Pomimo V – Ink & Blood, Divadlo Ticho a spol., Bratislava 
KOMA 2019, komiks Vŕba, Malá Amerika, Brno, CZ
Výtvarný salón – Pedagógovia – Žiaci – Priatelia, 2019, LDM,  ZV 

2018
TOMAS ORROW KASARNE KULTURPARK, Košice 
Black White, Pistoriho Palác
Grafix: grafiky a ilustrácie na produktoch – komiksový zborník POMIMO, Nová Cvernovka, Bratislava

2017
Hriňovské dni divadla, Hriňová 
Young art show 10 – Piešťany
Mladé kone – Galéria Koniaren
Figurama 2017, Západočeská Universita v Plzni, Plzeň, CZ
Figurama 2017, Hospitál KUKS, Národná kulturní památka, CZ

2016
Hriňovské dni divadla, Hriňová
Výročie ZUŠ Svetozara Stračinu v Detva, Detva

2015
Still not it, Klub, Košice
Filmové večery U Červeného raka 2015 

2014
Kontraformy II. Banská Bystrica 
Celebrating Print, BBLA Gallery, New York City, US
Figurama Kutná Hora CZ

2013
Figurama Kutná Hora CZ 
Kontraformy I. Banská Bystrica


SAMOSTATNÉ VÝSTAVY

2018
Od Znaku k Celku, Mestská knižnica, Bratislava

2017
Posthumánna transgrafika – Vo vlastnej koži, Klub umelcov, Bratislava


PUBLIKÁCIE

Figurama 2014, 2015, 2017, 2018
Ilustrácie hororových poviedok pre denník SME,  vydané dňa 28.6. 2017 
Ilustrácia pre Ebook : Dobšinského krvavý výber    
Komiksový zborník Pomimo: 2016, 2017, 2018, 2019
Komiksový časopis: Móric číslo 3., 2020


OCENENIA

1. Cena Egona Schieleho za kresbu roku 2017  
1. Cena Artist Battle – Tattoo Wars Bratislava, 2019


PRACOVNÁ ČINNOSŤ

Medzinárodná letná škola umenia ArtCamp v Plzni 07.2012 
Pracovná zahraničná stáž: Erasmus 
Medzinárodné centrum pre súčasné umenie MeetFactory  Praha  16.06.2014-30.09.2014 
Pedagogická činnosť – Súkromná stredná umelecká škola Animovanej Tvorby v Bratislave, 2017 - trvá


Tento profil a informácie v ňom boli aktualizované a overené samotným autorom, takže ku dátumu publikovania by všetky údaje v ňom zverejnené mali byť aktuálne a korektné.

Rozhovor s Lukášom FREYTAGOM

$
0
0

Zatiaľ posledný zo skupiny autorov, ktorí sa spolupodieľajú na tvorbe životopisného komiksového eposu MÓRIC, Lukáš FREYTAG, si našiel čas na niekoľko všetečných otázok k jeho pôsobeniu na tomto rozsiahlom projekte.


Lukáš FREYTAG


Lukáš FREYTAG sa narodil 02.08. 1991 v Detve. V roku 2011 ukončil štúdium na Súkromnej umeleckej škole Hodruša - Hámre, študijný odbor propagačné výtvarníctvo. Bakalárske štúdium ukončil v roku 2015 na Akadémii umení v Banskej Bystrici, v ateliéri s názvom Grafika, priestor, synergia u doc. R. Bruna akad. mal. V roku 2013 študoval aj na University of Arts v Poznani v Poľsku. Magisterské štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri voľnej a farebnej grafiky u doc. Vojtecha Kolenčíka ukončil v roku 2017. Posledné 4 roky pôsobí na Súkromnej škole umeleckého priemyslu animovanej tvorby v Bratislave, kde učí figurálnu kresbu. Medzi ostatné záľuby patrí literatúra, hra na gitare, či dobré filmy.


Ahoj, Lukáš. Som rád, že si si na mňa našiel trochu času. Si zatiaľ najnovší prírastok do kolektívu tvorcov komiksu MÓRIC - konkrétne štvrtý kresliar. V tvojom prípade ale začnem trochu netradične. Trochu pomimo. Ty si súčasťou tímu združenia POMIMO, ktoré vzniklo s veľmi ušľachtilým cieľom. Povieš nám o tom niečo?

Ahoj, Radovan, naopak ja ďakujem za takúto skvelú možnosť na interview. Čo sa týka občianskeho združenia POMIMO, to vzniklo už v roku 2014, ešte na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, ako komiksový projekt (zborník) - a ten vznikol (ako nám už napovedá názov) mimo hlavnú školskú semestrálnu prácu. Keďže komiks v tej dobe nebol - a myslím, že je to tak dodnes - na VŠVU medzi profesormi veľmi uznávané médium, bol veľký záujem o jeho vytvorenie medzi niektorými žiakmi. Tak vznikol  prvý diel zborníka, v ktorom participovalo dokopy jedenásť autorov. V čase, keď sa konala výstava semestrálnych prác na škole, sa zborník stretol s veľkým záujmom od ostatných žiakov a dokonca aj niektorých pedagógov, čím sa stal až dodnes aktívnou záležitosťou. 

Samotný koncept vytvoril komiksový kresliar a kolega Dávid Marcin. Keď som prišiel študovať magisterský stupeň na VŠVU, sa akurát rozbiehalo 3 číslo. Na podnet Dávida, ktorý ma oslovil, som prejavil trošku hlbší záujem o komiks a tak som prispel svojím prvý komiksom s názvom Mystery tour. Ten v sučastnej dobe už veľmi neprezentujem :). Do tímu Pomimo som sa začlenil až po škole v čase, keď sme začali robiť výtvarné kurzy pre žiakov zo stredných umeleckých škol, ale aj ďalších záujemcov o kresbu, ilustráciu či komiks. 


Ukážka z komiksu MÓRIC III. - Zuzana


To bola vyčerpávajúca odpoveď. Vyzerá to ale, že slabé zázemie pre tvorcov komiksu na Slovensku niekoho konečne trápi a rozhodol sa pre to aj niečo urobiť. Vydávate zborník z ktorého vyšlo už sedem čísiel (a pripravuje sa ôsme), propagujete tvorcov komiksu, snažíte sa ho zviditeľniť. Nie je divné, že sa na Slovensku komiks za desaťročia nedostal z tejto defenzívy? Veď len kúsok ďalej - vo vedľajších Čechách je to úplne inak - teším sa na dodávku historických komiksov Češi 1918 - 1992, TGM, Kronika bolševizmu a nacizmu ... 

Ano, momentálne realizujeme ôsme číslo zborníku, na tému 'Rituál'.  Tentokrát sme sa rozhodli pre open call, takže prispieť môže naozaj ktokoľvek. POMIMO sa snažíme zviditeľňovať už prostredníctvom rôznych komiksových podujatí a festivalov ako bol Comic Salon v  Bratislave, BB Con v Banskej Bystrci, či Unicon v Trnave, kde prostredníctvom artis alley zborník popragujeme. Nedávno sme tiež mali výstavu celého 7 čísla v Artotéke mestskej  knižnici v Bratislave, počas ktorej sme urobili dva komiksové workshopy. Všetkými týmito akciami získavame ako čitateľov, tak aj tvorcov komiksu. Okrem toho ja, Martin Schwarz, Dávid Marcin a Martin Engler pôsobíme na stredných a vysokých školách kde taktiež podsúvame komiks mladšej generácii.

Pri tom poslednom dotaze by som povedal, že Slovensko je malá krajina v súvislosti v časovým vývojom komiksu na to, aby sa viac etabloval. Od začiatku 90 rokov do ich prvej polovice tu bolo zlaté obdobie komiksu. Potom prišlo akési vzduchoprázdno a komiks riešila fakt len malá časť výtvarníkov pre vlastné potešenie. V krajinách ako je Česko či Poľsko, je komiks rokmi budovaný cez festivaly, časopisy, či odborné štúdiá ako rovnocenný literárny žáner a z časového hľadiska je ten vývoj oveľa dlhší. Slovensku stále chýba akási súdržnosť medzi jednotlivými výtvarníkmi a scenáristami. Myslím, že práve tam je dôvod prečo sa rozbieha tak pomaly. Okrem toho je komiks na Slovensku stále vnímaný ako médium určené najmä pre deti a mládež. Pojem ako 'Komiksový román', ktorý je svojím obsahom a formou literárnym žánrom určeným pre dospelé publikum, je u nás stále niečím neznámym v širšom okruhu spoločnosti. Ale myslím si, že na to, aby sa niečo etablovalo musí vzniknúť kvantum komiksov, z ktorých bude zhruba polovica spĺňať nejaký kvalitatívny štandard - či už po stránke výtvarnej, alebo  príbehovej.  Z toho časom vznikne širšia platforma pre toho médium. Chce to teda čas. 

No pevne verím, že sa toho dožijem :). Keď sa na Slovensku snaží niekto vydať komiks musí mať buď vlastné peniaze, alebo skúsiť osloviť fanúšikov prostredníctvom crowdfundingu. Takto vznikol v roku 2020 komiks Dobrodružstvá Štefánika, teraz beží kampaň na vyfinancovanie štvrtého a piateho dielu MÓRICA. Myslíš, že by aktivita združení ako POMIMO mohla tento stav zmeniť?

Je to všetko otázka času, motivácie a trpezlivosti nás z POMIMO a samozrejme aj všetkých kresliarov, čo nám pomáhajú tento projekt zvidieľnovať. Okrem vydávania samotného zborníka, je tam dôležitá otázka spolupráce s rôznymi inštitúciami a festivalmi prostrednícvtom rôznych workshopov a prednášok. 

Projekt Štefánik má silný koncept skrz samotný príbeh a jeho hrdinu. Z toho dôvodu je tam asi väčšia šanca na nejaké získanie podpory. Podobne je to aj s Móricom, ktorý okrem toho ako občianske združenie funguje dosť dlho a celkový projekt okrem komiksu tvorí rada dokumentov a rôznych vedeckých prác dokumentujúcich jeho historické pôsobenie, čím sa tiež komiks samotný dostane ľahsie k svojmu publiku. 

Budem sa tešiť na ďalšie kroky tímu POMIMO. Poďme ale k MÓRICOVI. Ty si naskočil na rozbehnutý vlak až po vydaní prvých dvoch častí v roku 2019 a 2020, alebo si začal s autorom projektu Vladimírom Dudlákom zo Združenia Mórica Beňovského spolupracovať už skôr?

Naskočil som už na rozbehnutý vlak. Keď Martin Schwarz začal pracovať na jedničke, danú vec ukazoval už v procese. Hneď ma zaujalo to, že v každom časopise figuruje viacero ilustrátorov.

Okrem toto je super že takáto komiksová adaptácia Mórica Beňovského funguje ako edukatívny nástroj pre mladých a samozrejme do veľkej miery pôsobí na vývoj slovenského komiksu. Musím povedať že práca na treťom dieli bola viac než obohacujúca a budem rád keď zotrvám čo najdlhšie. 


Ukážka z komiksu MÓRIC III. - Zuzana


Mal si pred týmto projektom nejaký vzťah ku postave grófa Beňovského?

Vnímal som ho ako súčasť našej a zárovň svetovej histórie. Poznal som ho predovšetkým ako cestovateľa, dobrodruha,  kolonizátora, rakúsko-uhorského vojaka, veliteľa poľskej armády a nakoniec aj kráľa Madagaskaru. V čase, keď som ale začal pracovať na treťom diele, som bol nútený si naštudovať viac historických faktov a súvislostí. Najmä o bárskej konfederácii, aby som sa vedel vizálne-atmosfericky adaptovať do konkrétnej doby. Beňovského samozrejme aj vnímam prostredníctvom filmovej adaptácie Vivat Beňovský. 

Ako sa ti kreslí takýto historický komiks s kopou dobových kostýmov, historických lokalít a konkrétnych historických postáv?

Je to v podstate moje prvá seriózna skúsenosť s historickým komiksom. Okrem toho ešte možno krátky komiks do 7 čísla POMIMO - 'Musoliniho Pýcha', ale to sa s týmto asi nedá velmi porovnať :). Práca na Móricovi je super v tom, že je tam kopec mantinelov - ako sú historické kostýmy, uniformy, veľa koní v pohybe, koče, dobové interiéry atď. Je to akoby vedecká práca, dohľadávať si referencie o tom a tom, načítať si aj historické súvislosti, aby som vedel na základe toho kontextu navodiť konkrétnu situáciu.

Komiks o Beňovskom je od začiatku smerovaný najmä mladšieho čitateľa s cieľom zoznámiť ho s touto zaujímavou historickou postavou a snáď vzbudiť hrdosť na to, že je pôvodom zo Slovenska. Aj napriek tomu (alebo práve preto) je dobré, aby boli miesta a postavy v komikse verné skutočnosti a komiks sa tak možno mohol stať didaktickou pomôckou na hodinách dejepisu. 

To je nepochybne pravda. Preto si myslím, že takýchto projektov by malo byť viacej. Na druhej strane vzniká povedomie o tom, že komiks pojme oveľa viac žánrov, ako len tínedžerské tématiky. Už som dokonca dostal echo, že komiks sa stal súčasťou prednášok na fakulte histórie v Banskej Bystrici. Je teda super, že niečo také ako historický komiks s edukatívnym potenciálom môže naozaj fungovať.  

Autentickosť príbehového celku je nepochybne dodržiavaná prostredníctvom tímu historikov, ktorí sa podieľajú na tvorbe scenára. Na druhej strane aj my, výtvarníci, sa snažíme narábať s obrovským množstvom referencií, aby zobrazované prostredia a postavy boli čo najhodnovernejšie. 

Tak to sa Vám rozhodne darí. Ako vnímaš koncepciu celej komiksovej ságy, najmä poskytnutie priestoru viacerým autorom, rozprávanie viacerými výtvarnými štýlmi - a to aj v rámci jedného zošita? Je to dobrá koncepcia, alebo je to skôr nutnosť kvôli paralelnej práci viacerých autorov a možnosti dostať tak jednotlivé zošity rýchlejšie k čitateľovi?

Myslím, že je to veľmi pestrý a rozmanitý projekt, najmä čo sa týka rôznorodosti štýlov jednotlivých komiksov. Keď jeden časopis obsiahnu traja ilustrátori, je nutné aby pracovali tímovo. Týka sa to najmä zachovania podobnosti hlavných postáv a jednotlivých priestorov, aby to nezainteresovaný divák vedel čo najlepšie prečítať. Diverzita štýlov v kresbe aj vo farebnosti ponúka každému čitateľovi možnosť, aby sa stotožnil s tým, čo mu je blízke. Keď sa zachovajú jednotlivé príbehové a charakterove pravidlá, takáto kompilácia funguje výborne.


Ukážka z prác Lukáša FREYTAGA


Funguje, súhlasím. Túto otázku (alebo podobnú :)) som položil aj Martinovi Schwarzovi - prečo čiernobiely komiks? Dramaturgický zámer, umelecká licencia? V prvom dieli to bol Schwarzov flashback s Mórocovými rodičmi, v ďalších dieloch sú to ale hlavné dejové línie. Nie je to trochu mätúce? Nechcel by si mať aj svoj part vo farbe?

Niesi prvý a predpokladám, že ani posledný, kto sa ma pýta na túto otázku :).

No aby som bol úprimný tak je to pre mňa 'safe zóna'. Stále si hovorím, že už tento komiks spravím vo farbe no nakoniec sú to tri tóny (čierna, biela a šedá). Pri aktuálnom štvrtom dieli som si už povedal, že bude vo farbe, som ale sám zvedavý, ako sa to zmení a kam sa to vôbec dostane. Vždy si uvedomujem, že moje šedo-čiernobiele komiksy nemajú dostatočnú atmošku skrz rôzne druhy osvetlenia, interiéru, exteriéru, vyjadrenie dňa či noci. Dúfam, že vo farbe sa mi to podarí ten pocit výraznejšie navodiť. 

K druhému dotazu je pravda, že ak vezmem do úvahy tú čiernobielu polohu v rámci všetkých 3 dielov, môže to byť trošku mätúce. Keď si prečítam 2 – 3 diel, príde mi to  vyložene ako zmena štýlu.

No ja si naopak myslím, že ani čiernobiele podanie tvojmu MÓRICOVI neuberá na atmosfére, či čitateľnosti. Ale na farby sa vyslovene teším.

Aký je Tvoj pracovný postup pri MÓRICOVI? Aké nástroje používaš? A sú pre teba samotné nástroje niečím dôležité? Alebo predstavujú len prostriedok pre vyjadrenie tvojich vízií?

V procese kresby začínam vždy hrubou skicou, kde si určím prvotný storytelling, aby som vedel čo sa na konkrétnej strane nachádza. Neskôr si viac rozkreslím jednotlivé panely, určím si konkrétnejšiu kameru, prostredie a postavy. Častokrát sa mi ale stáva, že pri tejto fáze jeden panel prekreslím aj natrikrát, najmä, keď ide o dramatickejšie pohľady. Prekresľovanie vnímam ako vec, na ktorej sa vždy niečo nové naučím. V tom je dobré kresliť naozaj pomalšie a sofistikovanejšie akoby s predstavou čo tam bude ešte pred tým, než to nakreslím. Ďalším dôležitým faktorom je, že keď kreslím scénu obsahujúcu niekoľko postáv v pohybe odetých do uniforiem s kopou detailov, som nútený zjednodušiť a vybrať to najpodstatnješie. Myslím, že v tom spočíva funkčnosť a podstata kresby. Aspoň v komikse. 

Čo sa týka nástrojov, tie sú pre mňa skôr tým prostriedkom. Používam tablet s obrazovkou a photoshop. Samozrejme, že kreslím aj analógovo, no časového hľadiska momentálne využívam viac digitál. Mám ale v pláne si dať od neho pauzu a skúsiť vytvoriť aj ručne kreslený komiks.


Komiks 'Musoliniho Pýcha' od Lukáša FREYTAGA


Tvoj štýl je čistý, vyzretý, veľmi dobre sa číta. Perfektne zvládnuté komiksové výrazové prostriedky, dynamická ‘filmová kamera’. Ako som už spomenul v recenzii, vizuálne mi pripomína starých dobrých komiksákov z čias ABC, najmä Miloša Nováka, no všetko podané moderným, vizuálne príťažlivým spôsobom. Kto sú Tvoje komiksové vzory, ktoré ťa ovplyvnili v Tvojej tvorbe?

Čo sa týka tej kamery, robím si takú zásobu prinscreenov z filmov. Jednotlivými zábermi sa najviac inšpirujem keď vymýšľam konkrétnejšiu kameru pri tvorbe panelov. Viem, že najviac ich mám narobených zo seriálu Breaking Bad :). 

No ak by som mal vymenovať všetky vzory, ktoré ma nejakým spôsobom ovplyvnili, asi by to bol príliš dlhý zoznam :). Každopádne medzi tých hlavných by som zaradil klasikov ako Alberto Breccia, neskôr z americkej mainstreamovej školy Joe Kubert, Frank Frazetta, Dave Gibbons či Bernie Wrigston. Neskôr určite Brian Bolland, Mike McMahon či Raphael Garres - najmä cez komiks Slaine. Zo súčasnejších je to určite Matieu Marcos Mestre, Raplh Meyer, Jacek Mihalsky, Sean Phillips, Karel Osoha,  Paul Gastine.

Pozerám, že máš prehľad, takže predpokladám, že si aktívny komiksový konzument. Tak trochu odbočím - aké komiksy by si doporučil určite si prečítať?

Komiks sa snažím čítať popri beletrii celkom pravidelne. Čo ma oslovilo naposledy je súčastný western je 'Hrobár' od Ralpha Meyera, potom 'Až do posledního' od Paula Gastineho, 'Kill or by Killed', ktorý kreslil Sean Phillips a napísal Ad Brubaker, super neo noir. Z historických komiksov mam rád klasiku od Joe Kuberta 'Fax zo Sarajeva', 'Dong Xoai'či novšiu vec 'Svoboda' na tému česko-slovenskej legie. 'Trail of Steel' od Mestreho, je zasadený do roku 1441 a rozpráva temný príbeh otca so synom počas cesty v Španielsku, rozhodne vrelo doporučujem. Z horroru je to určite 'A Child Dream' od Katsuhira Otoma či 'Long Dream' od Junji Ito. A ďalšie.

Tak to je slušná nálož inšpirácie, vrátim sa ale k MÓRICOVI . V príbehu máš kopec portrétov, inšpiruješ sa konkrétnymi postavami? Napríklad major Elstermann, veliteľ hradu Stará Ľubovňa akoby z oka vypadol Dušanovi Blaškovičovi (ktorý si okrem iného zahral aj v televíznom seriáli Vivat Beňovský).

Asi sa tým pádom naozaj podobal :). Hej prišiel mi, že by to bol vhodný adept na tú postavu, tak som si urobil zo pár záberov zo seriálu Vivat Beňovského a osvojil si jeho podobizeň.  

Hehehe, tak som trafil. No jasne, podobal sa. Budeš aj ďalej pokračovať v práci na MÓRICOVI?

Určite áno. Celý projekt je beh na dlhú trať. Veľkou motiváciou je - ako som už spomínal - samotný progres v kresbe. Tak dúfam, že to bude posun vpred a nie vzad :). Okrem toho sa veľmi teším na to, že ako ilustrátori zvizualizujeme celý život grófa Mórica Beňovského, ktorý je z historického hľadiska osobnosťou svetoveho formátu. Veľmi si toho vážim, že mi Vlado dal tú možnost podieľať sa na tomto projekte.

Aké iné komiksové chuťovky pre nás chystáš? Niečo, čo môžeš prezradiť aj bez toho, aby si ma potom musel odpratať :)))

Okrem Mórica nemám žiadne podobné zákazky momentálne vo výhľade. V rámci svojej tvorby mám v pláne skomiksovať (fantastický výraz! pozn. autora) surreálne poviedky, ktoré napísala moja priateľka, :). Myslím, že sa dajú veľmi dobre vizuálne poňať a ponúkajú mi možnosť konečne začať pracovať ručne a tie aj s farbou. Na druhej strane sa teším, že budem konečne robiť aj niečo čo nie je zákazka. 

No tak to vyzerá na zaujímavé nápady! Ešte raz veľká vďaka za Tvoj čas a teším sa nové kúsky z tvojho pera / ceruzky / štetca / tabletu :)

Ja ďakujem tebe za super rozhovor. Dúfam že ťa moje nasledujúce komiksy nesklamú.


Lukáš FREYTAG v tvorivej diskusii 
s Romanom Balážom a Patrikom Garayom.

Pre BUBLINKY sa s Martinom SCHWARZOM zhováral Dark Tower.



Tomáš 'ENIAC' Cíger

$
0
0

Tomáš 'ENIAC' Cíger sa narodil 03. februára v Štúrove. Žil v Kremnici a na Hornej Vsi pri Kremnici, navštevoval súkromnú strednú odbornú školu technickú v Žiari nad Hronom (odbor elektrotechnika). Počas štúdia šprtal do grafického dizajnu, do fotografie, do tvorby video-hier a trošku do demoscény. Niekedy v roku 2009 začal študovať  na Žilinskej univerzite v Žiline, ale nie v Žiline, ale na inštitúte Aurela Stodolu v Liptovskom Mikuláši, a to na fakulte elektrotechniky a informačních technológií. Skončil bakalára, využil svoje technicko-informačné znalosti a hor sa do tvorby!

Vystavoval v Los Angeles, v Kremnici, v Colorade, v Prievidzi, v Lisabone, v Bratislave ...

Získal ocenenia ako Bratislava Game Jam za nejlepší vizuálny zážitok, najlepšia detská kniha leta 2016 cena od BIBIANY a nominácia na ‘Zlatého gunára’ za karikaturu  - Kremnické GAGY.

V súčasnej dobe pracuje ako tvorca komiksov, karikatúrista a ilustrátor v Nightcall štúdiu. Rozbieha vlastné komiksové štúdio  NC - Nightcall comics a popri tom pracuje na videohre ‘HEAVY’, produkuje hudbu ako Computerboy, spoluorganizuje synthwave party Nightcall a spolupodiela sa na festivale Amplión – Nový kabaret a pouličné umenie. Prispieva karikatury do Hospodárskych novín, nepretržite od roku 2015 kreslí komiksový strip ‘Emil z Kremnice’ do kremnických novín a komiks ‘Mega Liga Vysávačská’ do časopisu Bublina.


Tomáš 'ENIAC' Cíger


O svojom živote a práci hovorí:

Keď ako dvanásťročný si vypožical v kremnickej videopožičovni VHS-ku kde bol animák ‘Heavy Metal’ tak bolo už isté, čo ho ďalej čaká  . Za svoje highlights považuje vystavovanie v Gallery1988 Los Angeles ku 25. výročiu Magic: The Gathering, vystavovanie .GIF na festivale MediaLive v Boulder Museum of Contemporary Art v Colorade pod záštitou Shia LaBeoufa, obraz ‘Ready Player One’ pre filmového producenta Dan Faraha a pre spisovateľa Ernesta Cline, kreslenie nevydaného komiksu pre ‘Heavy Metal’, kreslenie pre Funko POP a finále v celosvetom výbere fanartov pre DC Fandome 2020.


KOMIKSOGRAFIA:

2021
Space Tales #1, Bzučovia #2 - Stromáčik

2020
Bzučovia - Stromáčik

2019
Dobrodružstvá Milana Rastislava Štefánika, Nightcall #4, Zakliata Hora – Strom života

2018 – 2021
Mega Liga Vysávačská - Bublina

2018
Nightcall #1, #2, #3, Či vieme čo je folklór – Bublina, Objav strom – Strom života

2016
Club Soda #1, #2, Hey! Zombie

2015
fajnPark #1, #2, #3, #4

2015 – 2021
Emil z Kremnice - Kremnické noviny


VÝSTAVY:

2021
NEOHALUSKYPUNK_001, Matsu Bratislava

2020
SALÓN - 55 kremnických výtvarníkov, galéria NBS - Múzeum mincí a medailí Kremnica

2019
Virtuálna (vernisáž v hre) RUSSIA 2055, Pre Alpha Teaser Demo 

2018
Magic: The Gathering, Gallery1988, Los Angeles 
30 Years Later (1988), Gallery1988, Los Angeles 

2017
LiKE Festival, Kunsthalle/ Hall of Art, Kosice 
MediaLive, Boulder Museum Of Contemporary Art, Colorado
Výstava karikatúr, festival Kremnické GAGY, Galeria NBS – Muzeum minci a medaili, Kremnica 

2016
Eniac FM’S Surrival virtual, Freshmen’s gallery - Diera do sveta, Liptovsky Mikulas
Virtuálna (vernisáž v hre), Rust game, server: official New York 1
Geekfest, MSKS, Žiar and Hronom 
Eniacov Star Wars, Gramec, Bratislava

2015
Výstava karikatúr, Divadlo Andreja Bagara, Nitra 
Bunka pre súčasnú kultúru, Nitra

2014
Invisible Stiavnica, neviditelnastiavnica.sk, Banská Štiavnica

2013
08 Galeria~ Presents, Galeria Dunaj a ja (KC Dunaj), Bratislava

2012
Arter Ego! Photoport, Bratislava
Eniac Gallery, festival Kreater, Banská Štiavnica
Vernisáž v botanickej záhrade, studio Ars Preuge, Prievidza


OCENENIA:

2020
Finalista v DC Fandome

2017
Najlepší vizuálny zážitok, Bratislava Game Jam, Bratislava
Nominácia na ‘Zlatého gunára’ za karikaturu, festival Kremnické GAGY, Kremnica

2016
Najlepšia detská kniha leta 2016, BIBIANA, Bratislava

2015
KUKU 3D, nejlepší krátky animovaný film, 3DKiff, Južná Kórea
Prvé miesto, obálka pre Use-IT, Bratislava

Rozhovor s Tomášom 'ENIACom' Cígerom

$
0
0

Pokiaľ si niekto myslel, že rozhovory s tvorcami pôvodného slovenského komiksu skončili, zrejme ho sklamem :). Podarilo sa mi porozprávať sa s ďalšou výraznou osobnosťou slovenskej komiksovej scény - výtvarníkom ENIACom.


Tomáš 'ENIAC' Cíger


Ahoj, som rád, že si bol ochotný venovať mi trochu svojho času. Časom ako takým aj začnem - ako dlho sa venuješ tvorbe vlastných komiksov a čo si myslíš o tradícii a súčasnosti pôvodného (česko)slovenského komiksu?

Ahoj. Tak riadne - reálne sa mu venujem asi od roku 2015 kedy som začal kresliť do kremnických novín strip ‘Emil z Kremnice’, ktorý fičí doteraz a rozrástol sa o ‘Holuby z Kremnice’ a o turbo mega superhrdinu ‘Kremnický Super Krumpel’ (Kremnica je také malé komiksové mestečko). 

Československý komiks turbo obdivujem a je to taká exotika pre okolitý svet.

Hehe, no to je pravda. Tú Kremnicu si pri najbližšej návšteve všimnem podrobnejšie :)

Tvoj výtvarný prejav je veľmi špecifický. Trochu kubistický, poriadne hravý a farebný. Kto bol tvoja inšpirácia, tvoje výtvarné vzory?

Ďakujem. Od detsva ujo Danglár, hokejové kartičky a Heavy Metal. Potom prišli videohry tak bola dlhá pauza :D a potom Moebius, Jodorowsky, Janjenov, Bisley, Druillet, Bilal ....


Komiks Emil z Kremnice, ENIAC
(zdroj: Facebook ENIACa)


To je celkom solídny mix :) Prednedávnom som písal recenziu na (aj Tvojho) Štefánika. Ako si sa vlastne ku tvorbe tohoto komiksu dostal?

Tomino Kriššák ma odchytil na našej party Nightcall kde sme predávali aj Nightcall komiksy a spýtal sa ma či nejdem s ním niečo takéto zbaštiť a ja po prvých dvoch pivkách, že hej.

Nakresliť len tak nejaký komiks a nakresliť životopisný komiks o generálovi Štefánikovi, určený navyše ako edukatívny nástroj pre mladého čitateľa je dosť veľký rozdiel. V čom bola práca na tomto diele iná, než na ostatných tvojich komiksoch?

Iná asi v ničom, len to trošku bolo orámcované historicky, aby som si neuletel dakde za mliečnu cestu.

Práve ku tej mliečnej ceste mal Štefánik hodne blízko, takže by sa najskôr nič hrozné nestalo :) Štefánik je rozdelený do dvoch častí - tvoja bola Štefánikova životná cesta po prvú svetovú vojnu a druhú časť až po jeho smrť spracoval Frenky. Bol toto od začiatku zámer?

Po pravde nie. Ja mám trošku pomalý workflow a po čase sme zistili, že mi to bude trošku dlhšie trvať ako sme čakali - a tak sa objavil Frenky a zachránil nás.

Pýtam sa najmä preto, že som na internete našiel ďalšie strany od Teba, ktoré neboli súčasťou výsledného komiksu a dej na nich je spracovaný v druhej - Frenkyho časti.

Tie ďalšie strany boli publikované ešte pred tým na stránke sebavedome.sk ako sme sa rozhodli, že sa ideme pustiť do veľkého komiksu. Aspoň myslím, že takto dáko to bolo.


Komiks Dobrodružstvá  Milana Rastislava Štefánika


Mám rád tieto zákulisné historky :)

V študentských rokoch Štefánika si si dovolil zakomponovať viacero vtípkov a narážok (Š-man, Obelix, Yetti, Batman) - bolo to súčasťou scenára kvôli zámeru priblížiť sa mladému čitateľovi, alebo to boli tvoje nápady?

Úplne neskromne sa priznám, že to boli moje nápady :D, aby som ten príbeh trošku okorenil a milujem easter eggy v pop-kultúre!

Nuž jasné, Ready Player One :) Myslíš, že komiks môže byť mostom medzi vážnymi témami a mladým  čitateľom? Alebo má byť len ľahkou zábavou na voľné chvíle?

Myslím, že Štefánik je mostom, ale komiksy, kterým sa teraz venujem smerujem skôr pre zábavu. I keď pozlátená M4 útočná puška v rukách mladého Slovana od Cyrila a Metoda je tiež vážna téma podľa pravdy.


Komiks Slovan, ENIAC


Pozlátená M4 v rukách Slovana? No tuším, že od teba sa ešte dočkáme zaujímavých kúskov :)

Rozumel som, že vážne situácie ako prvá svetová vojna sú spracované čiernobielo (aj keď Tvoja sýta veselá farba mi doslova chýbala), ale zároveň si všímam , že kresba je zrazu hrubšia, menej detailná, akoby bola zväčšovaná z menšieho formátu na väčší. Mal som pocit, akoby boli jednotlivé políčka komiksu skladané inak, než bolo pôvodne nakreslené. Utvrdzuje ma v tom posledná Tvoja strana, so haváriou Štefánikovho lietadla v Albánsku, ktorá už je zase detailnejšia, jemnejšia, ale vo farebnom originále z webu vyzerala trochu inak.

Áno vojna je hrubá a bez farieb.

Ty si stručný ako somálsky nákupný zoznam :) Urobil by si teraz, s odstupom času niečo na Štefánikovi inak?

Donekonečna by som tam niečo pridával a vylepšoval ako pri všetkom.

Takže za rok - dva by sme z neho mali päťkilovú bibliu ako Kolosálny Conan? Ja som za…

Autori Štefánika si dali predsavzatie produkovať viacero komiksov o (ne)známych Slovákoch, budeš pokračovať v spolupráci? Črtá sa niečo v tomto smere?

Jou, jou, už sa to riešilo, len covid nám to trošku - dosť spomalil + aj miminá sa začali rodiť.


Komiks Dobrodružstvá  Milana Rastislava Štefánika
(nevydaná strana)


A čo Zombie Štefánik? Je nejaká šanca, že naozaj vznikne?

Je! Ale musím dokončiť super duper historický fantasy akčný komiks „Slovan“ a hneď po ňom Nightmare Horror Slasher komiks ‘CREEPS of Bratislava’ a idem na to! Dúfam, že ešte tento rok. Uf!

Tak teraz si ma poriadne navnadil, idem si začať písať zoznam pre Deda Mráza! Slovan, Nightmare … A keď sa ešte párkrát vyspím, bude Zombie Štefánik! Juchúúúúú

Môžeš nám poodhaliť tajomstvo svojho pracovného postupu? Predpokladám, že tvoríš digitálne. Aké nástroje používaš?

Ja som easy pizzy: photoshop, najlacnejší tablet od Wacomu, playko a popradská káva.


Easy Pizzy? Tak to budeš mať určite radu pre ľudí, ktorí by chceli začať kresliť komiks, ale nevedia, odkiaľ začať?

Kokos neviem, nech skúšajú a hlavne nech sa neboja ísť s kožou na trh. Ja som napríklad po rokoch zistil, že má viac baví robiť autorské zošitové komiksy pod vlastním vydavateľstvom ‘Nightcall comics’. Skúšal som kresliť napríklad aj pre ‘Heavy Metal‘’’, ale nebavilo ma to a bolo trošku aj stresujúce až vyhorujúce. Každý musí zistiť časom, ktorá cesta je pre neho tiptop. 

A aké sú ďalšie Tvoje plány? Na čo sa môžeme v najbližšom čase od Teba tešiť?

Tak tento rok som rozbehol tvorbu vlastných komiks zošitoviek a prvá vyšla scifi béčková spaceopera ‘Space Tales #1’ a chystám - ako som spomínal - ešte komiksy ‘Slovan’, ‘CREEPS of Bratislava’, Zombie Štefánika, ak budem stíhať, ‘Tales to Enlighten #2’, ktorý chystám s King Megatrip a súbor mini komiksov ‘Mega Liga Vysávačská’ z časopisu Bublina.


Zombie Štefánik, ENIAC
(zdroj: Facebook ENIACa)


Neviem, či budem mať dosť papiera na zoznam pre Deda Mráza, keď sa tak na to dívam. Ďakujem za Tvoj čas a teším sa na viac ‘farebných obrázkov od teba :P

Ja turbolentne ďakujem! 
A pozdravujem bublaninky :)))

PS: Ak by niekto chcel byť v komikse ‘Slovan’ kde mú rozpárajú hlavu-telo, tak utekajte na patreon - https://www.patreon.com/artereniac

A kto chce komiks ‘Space Tales #1’, píšte na mail arteniac@gmail.com, alebo na sockárskych sieťach @artereniac alebo na webe https://eniac.ninja, alebo utekajte do komiks shopov Nekonečeno a Funtastic.

Ešte raz ďakujem!!!!


Tomáš 'ENIAC' Cíger
(zdroj: Facebook ENIACa)


Pre BUBLINKY sa s ENIACom zhováral Dark Tower.

Viewing all 77 articles
Browse latest View live


Latest Images